Kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumu uygulaması
Enterprise resource planning (ERP) and its' implementation at Turkish Radio and Television corporation
- Tez No: 371230
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
İşletmeler zorlaşan rekabet koşullarında ayakta kalabilmek ve gelişmelerini sürdürebilmek amacıyla kaynaklarını etkin bir şekilde kullanma gereksinimleri nedeniyle Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmada, örnek bir işletme olarak seçilen Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) Kurumunda, kurumun ERP sisteminden beklentilerinin neler olduğu ve seçilen sistemin işletme performansına etkileri incelenmiştir. ERP sisteminin TRT Kurumunda uygulama kararının alınmasının başlangıcından itibaren, uygulanacak ERP sistemi seçiminin ne şekilde yapıldığı ve proje çalışmalarının başlaması ile birlikte izlenen adımların ayrıntıları verilmiştir. Proje esnasında karşılaşılan güçlükler ve bu güçlüklerin nasıl aşıldığı araştırılmıştır. ERP projesinin tüm süreçleri ayrıntılı olarak irdelenerek, sistemin kullanılmaya başlanılması ile birlikte işletme performansı üzerindeki etkilerinin çalışanlar tarafından nasıl algılandığı, işletme çalışanlarına yapılan anket yardımı ile tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprises involve in Enterprise Resource Planning (ERP) systems due to the needs of their effective resource usage by which they demand long life and sustainable development in hardening competitive conditions. In this study, Turkish Radio and Television (TRT) Corporation is chosen as an example enterprise. By employing ERP system in the enterprise, what kind of expectation are requested by the enterprise and the effects of the accepted system on the enterprise performance are investigated. A detailed implementation process, which starts from the beginning of the decision of its implementation at Turkish Radio and Television (TRT) Corporation, how the selection of ERP system is made, and finally the steps traced by the starting of project works, is given. The difficulties encountered during the project implementation and how they are defeated are investigated. Having examined, in detail, the entire processes of the ERP project; how the employees of the enterprises perceive the effects of enterprise performance by starting to its implementation are determined by a questionnaire applied to enterprise employees. The findings obtained are evaluated by statistically.