Gebelerde görülen psikolojik semptomların sosyodemografik ve obstetrik risk faktörleri ile ilişkisi
Relation of psychological symptoms observed in pregnant women with socio-demographic and obstetric risk factors
- Tez No: 371243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebelerde görülen psikolojik semptomların sosyo-demografik ve obstetrik risk faktörleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, evreni bilinen örneklem formülü ile hesaplamıştır (N=297). Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında Gebe Tanılama Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U Testi ve Bonferroni düzeltmeli Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as descriptive for the evaluation of the relation of psychological symptoms observed in pregnant women, who applied to Gynecology and Obstetrics Polyclinic in Kecioren Education and Research Hospital, with socio-demographic and obstetric risk factors. Sampling of the study was estimated by the sampling formula with known universe (N= 297). Data acquired in this study were evaluated by SPSS 20.0 package program.Pregnant Women Diagnosis Form and Hospital Anxiety and Depression Scale were applied for data collection. Mann Whitney U Test and Bonferrony corrective Kruskal Wallis H Test were used for data evaluation.