18 yaş üstü kadınlarda üriner inkontinans sıklığı, tipi, şiddeti, risk faktörleri ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency, type, severity, risk factors of urinary incontinence and its impact on the life quality of the women who over 18 years.
  1. Tez No: 371244
  2. Yazar: YETER AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
18 Yaş Üstü Kadınlarda Üriner İnkontinans Sıklığı, Tipi, Şiddeti, Risk Faktörleri ve Yaşam Kalitesine Etkisinin Değerlendirilmesi Bu çalışma 18 yaş üstü kadınlarda üriner inkontinans sıklığı, tipi, şiddeti, risk faktörleri ve yaşam kalitelerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran kadınlar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini oluşturan 150 kadın basit rasgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın sonuçları Kişisel Tanılama Formu ve İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma verileri bilgisayar ortamında SPSS 20 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Mann Whitney U Testi, Bonferroni düzeltmeli Kruskal Wallis H Testi ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p≤0.05 olarak alınmıştır. Araştırmada kadınların üriner inkontinans prevelansının %86.7 olduğu ve %59.2 ile mikst tipin en yüksek oranda görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Frequency, Type, Severity, Risk Factors of Urinary Incontinence and Its Impact on the Life Quality of the Women Who Over 18 Years. This study is intended to determine the frequency, type, risk factors of urinary incontinence and its impacts on the life quality of the women who over 18 years. The study is planned as a definitive study, and the women who applied to Yıldırım Beyazıt University Ataturk Training and Research Hospital, Gynecology Polyclinic constitute the population of the study. 150 women who constitute the study sample were chosen by Simple Random Sampling method, and the results of the study were obtained using personal diagnostic form and incontinence quality of life questionnaire. Data of the study were evaluated in computer environment through SPSS 20 package programme. Following distribution of the data while Mann Whitney U Test, Bonferroni-corrected Kruskal Walis H test, Chi-Square. It's found that the discrepancy between the groups was significant when p≤0.05. At the end of the study, it was found that prevalence of the urinary incontinence in the women was 86.7%, and that the mixed type among the incontinence types has the higher rate with 59%.