Adalet ve Kalkınma Partisi dönemi Türkiye-Suriye ilişkileri(2002-2014)
Turkish-Syrian relations during Justice and Development Party period (2002-2014)
- Tez No: 371264
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE ÇAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, AK Parti döneminde Türkiye'nin Suriye politikası tespit edilmiştir. AK Parti dönemi 2002-2014 yılları arasındaki Türkiye-Suriye ilişkileri ele alınmıştır. Suriye krizi öncesi iş birliği ve istikrar içinde ilerleyen Türkiye-Suriye ilişkilerinin Suriye'de meydana gelen kriz nedeniyle nasıl değiştiği incelenmiştir. AK Parti dönemi Türkiye-Suriye ilişkileri üzerine; literatür taraması, literatür değerlendirmesi, dış politika analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu incelemelere; göre Suriye krizi Türkiye-Suriye ilişkilerini olumsuz etkilemiştir. Sonuç olarak, Türkiye Suriye krizinde ekonomik ve siyasi kazanımların dışında normatif bir tutum sergilemiştir. Türkiye, Suriye krizinde diğer halk gösterilerinin yaşandığı ülkelerde olduğu gibi Beşar Esad rejiminin de kısa zamanda düşeceğini varsaymıştır. İlerleyen süreçte iç ve dış dinamiklerin etkisiyle yaşanan gelişmeler bu beklentiyi karşılamamıştır. Türkiye, Beşar Esad rejimi ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi sonucunda Suriye üzerinde etkili politikalar izleyememiştir. Suriye ile kırılan iş birliğinin tekrar kazanılmasında, Suriye'deki iç savaşın bitmesi ve iki ülkenin gösterecekleri siyasi tutumlar önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the AK Party of Turkey's Syria policy has been determined period. AK Party period between the years of 2002-2014 were discussed Turkey-Syria relations. Prior to the crisis in Syria, advancing cooperation and stability in Syria Turkey-Syria relations have been examined how the change occurred because of the crisis. The subject of Turkish-Syrian relations during AK Party period is examined by using literature review, foreign policy analysis methods. According to these examinations; Syrian crisis has negatively affected the Turkey-Syria relations. The results of the study Turkey exhibited a normative attitude to Syrian crisis, except economic and political gains. As in other countries, where civil demonstrations were organized, Turkey also assumed concerning Syrian crisis that Beshar Esad regime would be overthrown in a very short time. During the advancing process; the developments, which occurred under the influence of internal and external dynamics, did not meet this expectation. Turkey could not pursue effective policies on Syria due to the fact that diplomatic relations were broken off with Beshar Esad regime. The cessation of civil war in Syria and the political attitudes to be exhibited by both countries have importance in regaining the broken cooperation with Syria.