Perdelerin arkası
Behind the frets
  1. Tez No: 371263
  2. Yazar: CEM ENGİNSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Konumuz Kadıköy'de lutiye Volkan ÖZDEMİR' in kendisine ait olan gitar atölyesinde geçmektedir. Sıfırdan gitar imalatının, bakım ve onarımının anlatıldığı bu filmde ayrıca bir lutiyenin gün içinde karşılaştığı çalışma aşamalarını, mesleki zorlukları bizzat kendisinden dinlemekteyiz. Volkan öncelikle bu mesleği seçmeye kendisini zorlayan sebepleri ve bu mesleğe nasıl başladığını anlatır. Çalıştığı şehirler ve mekanlarla ilgili olarak ve ayrıca Türkiye'deki lutiyerlerin ne tür durumlarla karşılaştığı hakkında bizi bilgilendirir.
Özet (Çeviri)
This documentary takes place in luthier Volkan Özdemir's own guitar studio in Kadıköy. Daily and occupational challenges of this profession, routine assignments, also guitar making from scratch, maintenance and repair stages are described by our luthier. Firstly, Volkan explains what made him choose this profession and how he started. Later, he shares the cities and places he worked in and what kind of circumstances a luthier may face in Turkey is discussed as well.