Parçacık tabanlı sıkıştırılamaz gerçek zamanlı sıvı simülasyonu
Particle based incompressible real time liquid simulation
- Tez No: 371347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sıvı simülasyonu, genellikle oyun ve grafiksel multimedya ürünlerinde sıkça görülen bir olgudur. Ancak sıvı için tasarlanan bu modeller, simülasyonun doğası gereği, karmaşık işlemlerden uzak, gerçeği andıran hilelerden ibarettir. Bu tez, sıvının hacimsel olarak simülasyonunu hedeflemiştir. Bunun için yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Sıvının davranışı, maddeye bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bu simülasyonda, Navier-Stokes denklemi ile simüle edilen, homojen dağılmış ve sıkıştırılamaz olan sıvı tasarımı yapılmıştır. Simülasyonlarda hedeflenenler, sistemin sadece istenilen değerleri gerçekçi olarak verebilmesidir, yani sıvı simülasyonu, sıvının moleküler düzeyde simülasyonu değildir. Bu nedenle bazı veriler alınamaz veya alınan değerler hata oranı içerebilir. Tezin konusu olan simülasyon, sıvının tanecik olarak varsayılmasıyla elde edilmiştir. Simülasyonda verinin daha az yer kaplamasını sağlayacak bir yöntem test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Liquid simulations are mostly seen on video games and multimedia applications. But, models designed for these applications, due the nature of simulation, does not contain complex calculations and consist of realistically cheats. This thesis is targeted to simulate liquid as a volume and contains some researches about it. Liquids behaivor varies due its matter. In this simulation, homogeneous and incompressible liquid is designed using equations called Navier-Stokes. Expectation in simulations are about getting requested values accurately. This means, liquid simulation is not about simulating in molecular level. Thus, it is not possible to obtain some values and calculated values may contain error rates. Simulation in this thesis will assume liquid as particles. A new method for simulation is tested for reducing memory usage.