Görevdeş ağlarda itme-çekme tabanlı video akışlandırma uygulamaları için çıkarsamaya dayalı alternatif yol seçimi
Inference based alternative path selection for P2P video streaming applications
- Tez No: 371346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Görevdeş ağlarda video akışlandırma uygulamalarında kullanıcı memnuniyetinin sağlanması için birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmaların başında video alınan yolların seçimi bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar proaktif yol seçimlerine dönük yaklaşımlar içermemektedir. Bu boşluğu doldurmak için bu tez kapsamında görevdeş ağlarda yapılan video akışlandırma uygulamalarına yönelik evrimsel bir proaktif yol seçimi geliştirilmiştir. Video akışlandırma uygulamalarının kalitesini arttırmak içinkayıp video parçalarının telafisine yönelik çalışmalar da bulunmaktadır. Tez kapsamındaçıkarsamaya dayalı skor tabanlı bir yeniden gönderim sistemi geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşım, literatürdeki benzer çalışmalar ile karşılaştırılmış ve sonuçlar raporlanmıştır.Önerilen yöntemler Network Simulator – 3 simülasyon ortamında test edilmiştir. Test sonuçlarında önerilen algoritmaların sistem performansında iyileştirme sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are several researches in P2P Video Streaming Systems to provide user satisfaction. The outstanding researches focus onpath selection of video packets. But these studies don't implement proactive path selection aproach.In order to fill this gap, i introduce an evolutionary proactive path selection method for P2P video streaming systems. There are some studies about retransmission of lost video packets in order to increase the quality of the received video. In this thesis, we introduce a score based retransmission system which is based on inference. The proposed approach is compared with similar studies in the literature and the results are given. The proposed methods are tested on Network Simulator – 3 simulation platform. The experimental results show that proposed algorithmsimprovethe performance of P2P video streaming applications. We believe that the studies given in this thesis may guide the researchers studyingP2P video streaming systems.