Biyomonitorizasyon ile Aliağa körfezi toksisitesinin değerlendirilmesi
Toxicity assessment of Ali̇aga bay with biomonitoring
- Tez No: 371352
- Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE ÜLKÜ KARABAY YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Aliağa Körfezi'ndeki kirliliğin canlılara etkisini belirlemek amacıyla Aliağa ve Foça istasyonlarından önemli bir sucul biyomonitor organizma olan Mytilus galloprovincialis örneklemesi yapılmıştır. Disekte edilen solungaç ve hepatopankreas dokularında ağır metal maruziyeti, biyokimyasal ve sitogenetik biyomarkerlar incelenmiş ve apoptotik süreç izlenmiştir. Analiz sonunda elde edilen verilerle Aliağa'daki kirliliğin canlıların üzerinde yarattığı oksidatif stres belirlenmiştir. Bununla beraber apoptoz mekanizmalarını da indüklediği ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the effects of pollution on biota in the Aliaga Bay, Mytilus galloprovincialis, an important aquatic biomonitoring organisms samplings are done from Aliaga and Foca stations. Heavy metal exposure, biochemical and cytogenetic biomarkers were examined and apoptotic process was monitored in dissected gill and hepatopancreas tissues. With the data gathered at the end of analysis oxidative stress on biota was determined caused by pollution. Also it was shown that induce apoptosis mechanisms.