Asma bitkisinde (Vitis vinifera) ABC taşıyıcılarının izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
Isolation and molecular characterization of ABC transporters in grape (Vitis vinifera)
- Tez No: 371353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ATP-bağlayan kaset (ABC) taşıyıcı süper ailesi bakterilerden insanlara kadar tüm canlılarda bulunan en büyük protein ailelerinden biridir. ABC taşıyıcıları biyolojik membranlarda lokalize olarak birçok malzemenin taşınmasından sorumludur. Bunun dışında nükleik asit ve kromozom düzenlenmesi gibi birçok farklı metabolik yolakta da görev alır. Vitis vinifera (asma) şarap ve gıda sektörü açısından ekonomik olarak oldukça önemli çok yıllık bir bitkidir. Çalışmada olası Vitis vinifera ABC taşıyıcıları biyoinformatik olarak belirlenmiştir. Biyoinformatik analiz sonuçlarına göre birçok gen klonlanmak için seçilmiştir. Bu genlerden VvMRP17, VvMRP21 ve VvMDR4 tam molekül olarak ve VvPDR8, VvPDR12 ve VvPDR27 ise kısmi olarak klonlanmıştır. VvABCC (VvMRP) alt ailesine ait 19 adet genin sultani çekirdeksiz çeşidinde farklı tane gelişim dönemlerinde, yaprak ve sülüklerde RT-PCR tekniği ile ifade profilleri çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ATP-binding cassette (ABC) transporters superfamily is one of the largest protein families found in all living things from bacteria to man. ABC transporters are located in the biological membranes and responsible for translocation of various materials. Besides, they participate various metabolic pathway such as nucleic acids and chromosome regulations. Vitis vinifera (grape) is a perennial plant which is economically important in vine and food industry. In this work putative Vitis vinifera ABC transporters were identified by bioinformatics analyses. According to bioinformatics analysis several genes were chosen for cloning. The full length cDNAs encoding VvMRP17, VvMRP21 and VvMDR4 genes and three partial cDNAs encoding VvPDR8, VvPDR12 and VvPDR27 genes have been cloned. The expression of 19 members from VvABCC (VvMRP) subfamily were analyzed by RT-PCR in berries at stages of development and in leaves and tendrils.