Aktif pestisit uygulayıcılarında yama testinin uygulanması ve dermal maruziyet durumlarının araştırılması
Applying patch method and investigating dermal exposure levels on pesticides applicators
  1. Tez No: 617097
  2. Yazar: MUSA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAZLICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Yama yöntemi, bir veya birden fazla pestisitin maruziyetinini değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilir. Pestisit maruziyetleri bazı durumlardan etkilenebilir. Hangi uygulayıcıların, hangi pestisit türlerine karşı risk altında olduğu risk yönetimi ve sağlığın takip edilmesi için önemlidir. Çalışmanın amacı narenciye bahçelerinde, pestisit uygulayıcıları arasında pestisit maruziyetinin seviyesini ve onu etkileyen etmenleri ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir çalışmadır. Çalışmalar gözetilerek 34 uygulayıcı çalışmaya rasgele dâhil edildi. Her uygulayıcıya, çalışma gününün başlangıcında 5 tane kıyafet üzerine ve 5 tane cilt üstüne olacak şekilde yamalar yapıştırıldı. Yama olarak sınıf 1 filtre kağıdı kullanıldı. 5 Anatomik bölge; Kollar, bacaklar ve gövdeydi. Adli toksikoloji labaratuarında tetkik edilen sonuçlar, risk indeksi kullanılarak değerlendirildi. Uygulayıcılara Tarım Sağlık Çalışması (AHS) ve Pestisit Uygulayıcıları Sağlığı Prospektif Çalışması (Pipah Study) anket formları uygulandı. Maruziyeti belirleyen etmenler, Pearson korelasyon testi, students-t testi ve Mann Whitney u kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The patch method can be used to evaluate the exposure of pesticides. The levels of pesticide exposure differ in some conditions. The levels of pesticide amounts are important to determine applicators under the risk, prospectively determine the health effects and management the risks. The aim of the study was to determine the level of pesticide exposure among pesticide applicators in citrus orchards and the factors affecting it. Materials and method: This is a cross-sectional study. 34 applicators were randomly included in the study. At the beginning of the working day, 5 patches attached to each applicator' s skin and clothes. Class 1 filter paper was used as patch. 5 Anatomical regions were arms, legs, and trunk. Forensic toxicology laboratory results were evaluated by using risk index. The Agricultural Health Study (AHS) and The Prospective Investigation of Pesticide Applicators' Health (PIPAH) Study questionnaires were applied to applicators. The determinants of the exposure levels were evaluated by using the Pearson correlation test, students t-test, and Mann Whitney.