Kuşadası-Karaburun (Ege denizi) arasında dağılım gösteren Lepidorhombus boscii (Risso, 1810) türüne ait büyüme ve beslenme özelliklerinin araştırılması
Investigate on the growth and feedi̇ng features of Lepidorhombus boscii (Ri̇sso, 1810) distributing between Kusadasi-Karaburun (Aegean sea)
  1. Tez No: 371377
  2. Yazar: EFE ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Kuşadası-Karaburun (Ege Denizi) arasında kalan bölgede dağılım gösteren Lepidorhombus boscii (RİSSO, 1810) türüne ait boy, yaş, cinsiyet dağılımları, beslenme ve üreme özellikleri ve büyüme parametrelerinin belirlenmesi amacıyla Mayıs 2009-Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma periyodu süresince 1864 adet birey incelenmiştir. Elde edilen bireylerin 1283 (% 68,83) adedi dişi, 521(%27,95) erkek ve 60 adet (%3,22) bireyin ise cinsiyeti belirlenememiştir. Çalışmada dişi:erkek oranı 1: 0,41 olarak hesaplanmıştır. Total boy değerlerinin tüm bireyler için 6,3-34,8 cm aralığında dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study (carried on) was hold between May-2009 and April 2010 to determine length, age and gender distribution, feeding and reproduction features and growth parameters for Lepidorhombus boscii (RISSO, 1810) which was distributed the area between Kusadasi - Karaburun (The Aegean Sea). A total of 1864 specimen was examined during studying period. Examined specimens in this study, 1283 (68.83%) were female, 521(27.95%) were male and 60 (3.22%) were indeterminated gender. In this study, Female:Male ratio were calculated as 1:0.41. Total length range for all individuals were 6.3-34.8 cm.