Deniz kestanelerinde (Paracentrotus lividus, lamarck, 1816) üreme döngüsü ve gonadosomatik indeks oranı
Reproductive cycle and gonadosomatic index value of sea urchi̇n (Paracentrotus lividus, lamarck, 1816)
- Tez No: 371376
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tarihi 500 milyon yıl öncesine dayanan, bir çok deniz kestanesi türü Japonya, Fransa, İrlanda, Çin, Kuzey Doğu Amerika ve Kanada'da yayılım göstermektedir (Mortensen, 1943; Tortonese, 1965; Kitching and Thain, 1983; Bacallado et al., 1985; Le Gall et al., 1990; Fernandez and Coltagirone, 1994; Fernandez, 1996). Dünyada ekonomik öneme sahip omurgasızlar içerisinde evrim bakımından en ileri seviyede olan türler arasında yer alan deniz kestaneleri genellikle toplu gruplar halinde yayılım gösterirler ve sığ sulardan toplanıp tüketilirler (Hagen, 1996; Leser and Walker, 1998; Keesing and Hall, 1987). Deniz kestanelerinin sığ sularda bol olarak bulunması, lezzetli olması (Lawrence and Bahzin, 1998), protein değerinin yüksek olması bu türlerin tercih edilmesinin en önemli nedenlerindendir (Le Dreac'h, 1987). Ülkemizde Ege ve Akdeniz sularında deniz kestanesi türleri yoğun olarak bulunmaktadır. Bunların içinde ekonomik değere sahip türlerden biri de Paracentrotus lividus türüdür. En değerli ve tüketilen kısmı protein değeri açısında zengin olan gonadlarıdır. Kestanelerde gonad kalitesi ve kantitesi bölgelere, türlere ve iklime göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu amaçla bu projede Paracentrotus lividus türü kestanelerde gonad indeksleri belirlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Many sea urchin species, with a history basing on 500 million years ago, have been spreaded out in Japan, France, Ireland, China, North Eastern United States and Canada (Mortensen, 1943; Tortonese, 1965; Kitching and Thain, 1983; Bacallado et al., 1985; Le Gall et al., 1990; Fernandez and Coltagirone, 1994; Fernandez, 1996). The sea urchins that are the most advanced ones among the species in terms of the evolution, among the invertebrate species having economic importance in the world, often spread out as collective groups and are consumed by collecting from shallow water (Hagen, 1996; Lesser and Walker, 1998; Keesing and Hall, 1998). Availibility of plenty of sea urchins in shallow waters, being delicious (Lawrence and Bahzin, 1998) and having higher protein value are the most important reasons of these species being preferred (Le Dreac'h, 1987). In our country, sea urchin species are intensively available in the water of Aegean and Mediterranean. Paracentrotus lividus is one of the species having the economic value among them. Gonads, having higher protein value, are the most valuable and most widely consumed part of the sea urchins. Gonad quality and quantity of the urchin may vary according to the regions, species and climate. Therefore, in this project, the gonad indexes of Paracentrotus lividus urchins will be determined.