Cesàro toplanabilir fuzzy sayı dizileri için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for Cesàro summable sequences of fuzzy numbers
  1. Tez No: 371378
  2. Yazar: HANDE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplanabilme metotları, Tauber tipi teoremler ve fuzzy sayılarının tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde,tez kapsamında kullanılacak temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde,Cesàro toplanabilir fuzzy sayı dizileri için Tauber tipi teoremlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, yavaş azalan veya istatistiksel yakınsak olan fuzzy dizileri için gerekli Tauber tipi teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, summability theory, Tauberian theorem and historical development of fuzzy numbers are mentioned. In the second chapter, the definitions and concepts, which are going to be used throughout the thesis, are given. In the third chapter, Tauberian theorems for Cesàro summable sequences of fuzzy numbers are mentioned. In the fourth chapter, Tauberian theorems for slowly deacreasing sequences or statisticsally convergence sequences of fuzzy numbers are given.