Melanogryllus desertus (Pallas, 1771) (Orthoptera: Gryllidae)'un yumurta açılması ve embriyonik gelişimi üzerine Azadirachtin'in etkileri
The effects of Azadirachtin on egg hatching and embryonic development of Melanogryllus desertus ( Pallas, 1771) (Orthoptera. Gryllidae)
  1. Tez No: 371406
  2. Yazar: NUR KALUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, Azadirachta indica A. Juss bitkisinden elde edilmiş Nimiks 4,5 preparatının laboratuar koşullarında (sıcaklık: 28±2°C; bağıl nem: %45-50; fotoperiyot: 16 saat aydınlık/ 8 saat karanlık) kültürü yapılan Melanogryllus desertus'un yumurta açılması ve embriyonik gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, 0-24 saatlik yumurtalar ve 7 günlük yumurtalar kullanılmıştır. 0-24 saatlik yumurtalar 25, 50 ve 100 ppm; 7 günlük yumurtalar ise 100, 150 ve 200 ppm konsantrasyonlarında azadirachtin içeren ortamlarda gelişmeye bırakılmıştır. Azadirachtin uygulaması sonucunda, en yüksek yumurta açılma oranı kontrol grubunda %85,50 olarak elde edilmiştir. 0-24 saatlik yumurtalarda 25, 50 ve 100 ppm için yumurta açılma oranları sırasıyla %72 ,%46,33, %24,33 ve yumurta açılımını engelleme oranları sırasıyla %14,95, %45,27, %71,26 olarak belirlenmiştir. 7 günlük yumurtalarda 100, 150 ve 200 ppm için yumurta açılma oranları sırasıyla %63,66, %43 , %23,33 ve yumurta açılımını engelleme oranları sırasıyla %26,26, %50,19, %72,97 olarak belirlenmiştir. Embriyonik gelişmenin takip edilmesi için yapılan çalışmalarda, azadirachtin maddesinin embriyonik gelişimi yavaşlattığını, azadirachtin'e maruz kalan yumurtaların kontrol grubuna kıyasla daha geç açıldığı gözlenmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalarda, 0-24 saatlik yumurtaların 7 günlük yumurtalara göre azadirachtin'in aynı konsantrasyonundan daha fazla etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Nimiks 4,5 preparate, derived from Azadirachta indica A. Juss plant used on laboratory conditions (temperature:28±2°C, relative humidity:%45-50; photoperiod: 16 hours daylight, 8 hours darkness) cultured Melanogryllus desertus and effects on egg hatching and embryonic development have been analyzed. For this aim, 0-24 hour old and 7 days old eggs have been used.0-24 hours old eggs have been allowed to developt in medium which contains 25, 50 and 100 ppm concentrations of azadirachtin and 7 days old eggs have been in 100, 150 and 200 ppm concentrations of azadirachtin. As the result of azadirachtin application, the highest egg hatching ratio have been obtained in control group, which was %85,50. The results showed that, In 0-24 hours old eggs, for 25, 50 and 100 ppm azadirachtin, egg hatchability ratio was %72, %46,33, %24,33 and egg hatching inhibition ratio was %14,95, %45,27, %71,26respectively. In 7 days old eggs, for 100, 150 and 200 ppm azadirachtin the egg hatchability ratio was %63,66, %43,%23,33 and egg hatching inhibition ratio was %26,26, %50,19, %72,97 respectively. In studies for observing embryonic development, the results showed that embriyonic development was slowed down, and the eggs which exposed to azadirachtin was hatched later than control group. Also, studies showed that at the same concentrations of azadirachtin 0-24 hour old eggs were more affected rather than 7 days old eggs.