İpek böceği bombyx morı'de fenoksikarb uygulaması sonrasında elektroforetik farklılık gösteren hemolenf proteinlerinin tanımlanması
Identification of hemolymph proteins which shown electrophoretic differences in the silkworm, bombyx mori, after juvenile hormone analogue fenoxycarb application
- Tez No: 371412
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Holometabol böceklerin gelişimi esnasında, belirli larval dokuların yıkımı, yeniden oluşumu ve çeşitli dokuların yetişkinlerde yeniden düzenlenmesi çeşitli makro moleküllerin kullanılması ve sentezine bağlıdır. Bu biyolojik işlemler böcek endokrin sistemi tarafından düzenlenmektedir. Juvenil hormon ve ekdisteroidler deri değiştirme ve metamorfoz işlemlerini de yöneten, böcek endokrin sisteminin önemli hormonlarıdır. İpek böceğinde larval gelişim esnasında, juvenil hormon ve ekdisteroidler protein sentezinin regülasyonuna katılır. Hemolenf proteinleri yağ hücrelerinde sentezlenir ve post-embriyonik gelişimde ve metamorfoz esnasında zamana bağlı olarak hemolenfe salınırlar. Çalışmamızda ipek böceği Bombyx mori'de fenoksikarbıın hemolenf proteinlerine etkisini son larval evreye olan etkisi ile bağlantılı olarak araştırdık. Sonuç olarak, fenoksikarb'ın ipek böceğinde uygulama zamanı ve dozuna göre farklı etkiler ortaya koyduğunu, 0. gün uygulamalarında pupalaşmayı doza bağlı engellediğini, 3. gün uygulamalarının tamamında pupalaşmayı engellediğini, 6. gün uygulamalarında ise pupalaşma üzerine bir etkinin olmadığını gözlemlemiş bulunmaktayız. Fenoksikarbın yine uygulama zamanı ve dozuna göre hemolenf proteinleri üzerine farklı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Fenoksikarbın, imaginal disk büyüme faktörü, vitellogenin, antikimotripsin ve henüz tanımlanmamış iki proteinin sentezini uyarıcı bir etki gösterdiği, 30K proteinleri ve lipoforin proteini sentezi üzerine ise baskılayıcı bir etkide bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca depo ve ve antitripsin proteinlerinin de uygulama zamanı, dozu ve uygulamanın yapıldığı cinsiyete göre fenoksikarbtan farklı şekillerde etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
During the development of holometabolous insects, processes such as the destruction of certain larval tissues, rejuvenation and remodelling of various tissues into adult ones are bound to involve the synthesis and utilization of various macromolecules. This biological processes regulated by insect endocrine systems. Juvenil hormone and ecdysteroids are important hormones of insect endocrine systems which were orchestrated molting and metamorphosis. During the larval development of silkworm, juvenile hormone and ecdysteroids joined protein synthesis regulation. Hemolymph proteins are synthesized in fat body cells and then secreted into hemolymph in a time–dependent manner during post-embryonic development and metamorphosis. In the research, we investigated the effects of fenoxycarb on hemolymph proteins in conjunction with the effect on last larval stage in silkworm Bombyx mori. As a result, we found that fenoxycarb demonstrated the different effects depending on applied-time and -dose. For instance, applications of fenoxycarb on day 0 delayed or blocked pupation in a dose-dependent manner. In contrast, day 3 applications were blocked pupation exactly and if fenoxycarb is applied on day 6, it doesn't show any effect on pupation. It was determined that fenoxycarb also showed different effects on hemolymph proteins depending on applied-time and -dose. Fenoxycarb demonstrated a stimuli effect on the synthesis of imaginal disc growth factor, vitellogenin and yet unidentified two proteins, whereas it showed the inhibitor effect on the synthesis of 30K proteins and lipophorins. In addition, storage and antitrypsin proteins also differently affected by fenoxycarb depending on applied time-dose and -sex.