Montivipera xanthina'da zehir bezi histolojisi
Histology of venom gland of montivipera xanthina
- Tez No: 371411
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Viperidae familyasından Montivipera xanthina (Şeritli engerek ya da Osmanlı engereği) Türkiye'nin potansiyel olarak en zehirli ve tehlikeli türlerinden biri olarak kabul edilir. Temporal bölgede yer alan zehir aygıtı, asıl zehir bezi, primer kanal, aksesuar bez ve zehir dişi kılıfına açılan sekonder kanaldan oluşmaktadır. Mevcut çalışmada, canlı olarak yakalanıp laboratuvara getirilen bir örnek bayıltıldıktan sonra, zehir aygıtı bir bütün olarak çıkarılarak Bouin sıvısında fikse edilmiştir. 5 µm kalınlıkta alınan kesitler Mayer's Hematoksilen-Eosin (H&E), Masson's Trichrom (MT), Periodic Acid-Schiff (PAS) ve Alcian Blue histolojik boyama teknikleri ile boyanmışlar ve Leica DM3000 ile fotoğrafları çekilmiştir. Histolojik yönden incelendiğinde; zehir bezinin bir bağ doku kapsülü ile kuşatıldığı ve en dıştan compressor glandulae kasıyla çevrelendiği görülmüştür. Bağ dokusunun bezin içlerine doğru girintiler yaparak bezi lobüllere ayırdığı gözlemlenmiştir. Zehir bezi, esas zehir bezi ve aksesuar bez olmak üzere iki kısımdan meydana gelmiştir. Esas zehir bezi tek katlı silindirik hücrelerden oluşan seröz asinuslardan oluşmuştur. Zehir seröz salgı epitellerinde üretilip, lümende ve primer kanalda depo edilmektedir. Aksesuar bezin anterior ve posterior olmak üzere iki kısımdan oluştuğu gözlemlenmiştir. Fonksiyonel zehir dişi ve yardımcı zehir dişleri aynı kesitte tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Which is a species belonging to the family Viperidae, Montivipera xanthina (Ottoman viper or coastal viper) is potentially considered as one of the most venomous and dangerous species in Turkey. Venom gland apparatus located in the temporal region is composed of main gland, primary duct, accessory gland and secondary duct that joins the fang sheath. In the present study, the specimen was taken to the laboratory alive and after it was anesthetized, its venom gland which was removed as a whole was fixed in Bouin. Sections of 5 µm were stained with Mayer's Hematoksilen-Eosin (H&E), Masson's Trichrom (MT), Periodic Acid-Schiff (PAS) ve Alcian Blue and photographed with Leica DM3000. When examined histologically, venom gland encased in a capsule of connective tissue and surrounded externally with compressor glandulae muscle are seen. It is observed that connective tissue divide the main venom gland into lobules thereby penetrating into the main venom gland. Venom gland consists of two parts which are main venom gland and accessory gland. Main venom gland is formed by serous acini, composed of simple columnar epithelium. Venom produced by the serous secretory epithelium is stored in lumen and primary duct. Accessory gland is composed of two regions which are anterior and posterior. Functional and replacement fangs are found to be in same section.