Post-AGB yıldızlarında kimyasal bolluklar
Chemical abundances of post-AGB stars
  1. Tez No: 371418
  2. Yazar: GİZEM ŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Post-AGB yıldızları düşük ve orta kütleli yıldızların Asimptotik Dev Kolu (AGB) evresinden Gezegenimsi Bulutsu evresine geçiş evresinde bulunan yıldızlar olarak tanımlanmaktadır. Kimyasal çeşitlilik açısından zengin olan bu cisimler yıldızların nükleer evrimi ile gökada bolluk evriminin anlaşılması açısından kritik önem taşımaktadırlar. Bu tez çalışması kapsamında, düşük ve orta kütleli yıldızların anakol sonrası evrimi ayrıntılı bir şekilde irdelenerek nükleosentez, tırmıklama ve ısısal atma gibi bazı fiziksel süreçler anlaşılmaya çalışılmıştır. Post-AGB yıldız örneklerine ilişkin kimyasal bolluk verilerinden yola çıkarak, önceki evrim aşamasında gerçekleşen nükleosentez işlemleri ile bu işlemlerle üretilen yeni elementlerin yüzeye taşınmasını sağlayan karıştırma işlemlerine ilişkin izler aranmıştır. Bu amaç için veri Torun kataloğundan sağlanmıştır. Bu katalogdan belirlenen post-AGB türü cisimler için literatürden atmosfer parametrelerini de içeren temel bazı parametreler ve kimyasal element bollukları derlenerek listelenmiştir. Çalışmamız bu listelerde sunulan element bolluklarına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Post-AGB stars are defined as stars which are in the transition phase from the Asymptotic Giant Branch (AGB) phase to the Planetary Nebulae phase of low and intermediate mass stars. These objects that are rich in chemical diversity, are critical in terms of understanding the nuclear evolution of stars and abundance evolution of the Galaxy. In this thesis, some physical processes like nucleosynthesis, dredge up and thermal pulses have been tried to understand by examining the post-main sequence evolution of low and intermediate mass stars in a detailed manner. Based on the available chemical abundance data of post-AGB stars, tracers of the nucleosynthesis processes occurred in the previous evolutionary stage together with mixing processes which allows newly produced material being transferred to the stellar surface, have been investigated. For this purpose the data were obtained from Torun catalog. For the post-AGB type objects selected from this catalog, some basic parameters including atmospheric ones and chemical element abundances have been complied from the literature and listed. Our study is based on the elemental abundances presented in these lists.