Sansürlenmiş çarpık dağılımlarda parametre tahmin yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the parameter estimation methods for censored skewed distributions
- Tez No: 371417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SAVAŞ SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sansürleme zaman, maliyet gibi bir takım sınırlamalar nedeniyle, örneklemdeki birimlerin bazılarından veri elde edilememesi ve neticesinde analize dahil edilememesidir. Sansürlenmiş veriyle bir çok alanda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde çok kullanılan çarpık dağılımlardan biri olan Weibull dağılımından gelen sansürlenmiş örnekleme dayalı parametre tahmin edicilerinin elde edilmesi ve etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında Uyarlanmış En Çok Olabilirlik (MML) yöntemi kullanılarak yeni tahmin ediciler elde edilmiştir. Bilgisayar simülasyonları ile Weibull dağılımının farklı durumlarına ait bir takım sonuçlar bulunmuştur. Sonuçlara göre, sansürlenmiş örnekleme dayalı MML tahmincileri ile sansürsüz örnekleme dayalı En Çok Olabilirlik (ML) tahmincilerinin etkinliklerinin çok yakın olduğu ve örneklem hacmi arttıkça daha da yakınlaştıkları görülmüştür. Bu da MML tahmin edicilerin etkinliğini göstermektedir. Son olarak gerçek bir veri seti kullanılarak MML ve ML tahmin değerleri bulunmuş ve literatürde bulunan diğer tahmin değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Censoring is the situation when we can not include some of the observations in the sample for the analysis because of some limitations such as time and cost. Censored data are very frequently encountered in many areas. In this thesis, our aim is to derive estimators of the parameters by using censored samples from Weibull distribution which is one of the most used skewed distributions in the literature and investigate their efficiencies. Within the scope of this thesis, new estimators are found by using the Modified Maximum Likelihood (MML) method. Some results are obtained for different situations of Weibull distribution through computer simulations. According to the results, the MML estimators based on the censored sample and the Maximum Likelihood (ML) estimators based on the uncensored sample have very similar efficiencies and their efficiencies get closer as the sample size gets larger. This shows how efficient the MML estimators are. Finally, by using a real data set we found the MML and the ML estimates and compared them with the other estimates available in the literature.