Bariatrik cerrahi sonrası neuromedin u düzeyleri ile tekrar kilo alma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neuromedin u levels and weight regain after bariatric surgery
  1. Tez No: 758718
  2. Yazar: BARIŞ AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMEDDİN KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen multifaktöriyel bir hastalık olarak kabul edilen obezite, günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci en önemli nedeni olarak kabul edilen, insan sağlığını bozabilecek anormal veya aşırı yağ birikimidir. 1975'ten bu yana dünya çapında neredeyse üç katına çıkan obezite prevelansı ülkemizde de ciddi seviyelere ulaşmış olup her geçen yıl artış göstermeye devam etmektedir. Halk sağlığı sorunu olarak da değerlendirilen obezitenin önlenmesi ve tedavi edilmesi amacıyla birçok çalışma mevcuttur. Obezitenin tedavisinde öncelikle diyet ve egzersiz önerilmekte olsa da birçok hastada yeterli olmamaktadır. Bu bağlamda birçok ilaç tedavisi alternatiflerinin yanında son yıllarda yaygınlaşan metabolik cerrahi yöntemleri de uygulanmaktadır. Obezite cerrahisinde Sleeve Gastrektomi(SG), Ayarlanabilir Gastrik Band(AGB), Roux-en-Y Gastrik Bypass(RYGB), Biliopankreatik diversiyon ± duedonal switch(BPD ± DS), Mini Gastrik Bypass(MGB) gibi metabolik cerrahi yöntemleri kullanılmaktadır. Obezite cerrahisi hayat tarzı değişikliği için obez bireylere bir fırsat oluşturmanın dışında obezite açısından küratif bir tedavi olarak görülmemelidir. Cerrahi sonrasında hastaların bir kısmında 1-5 yıl içinde yaklaşık %15-20 oranında kilo geri almaları bildirilmektedir. Neuromedin U (NmU) molekülünün beyin-bağırsak sistemi üzerinde olan etkisi üzerinde çok çalışma yapılmış olup enerji homeostazı, fiziksel aktivite artışı ve kilo kaybı üzerindeki olumlu etkileri gösterilmiştir. Pegile NmU verilen farelerde kalıcı kilo kaybı olduğunun gösterilmesi obezite tedavisinde bu molekülün kullanılabileceği yönünde umutlar doğurmuştur. Obezite düzeyi ile serum NmU seviyeleri arasında negatif korelasyon olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Obezite Cerrahisi sonrasında kilo alımları ile NmU düzeyleri arasında ilişkiyi değerlendiren literatürde çalışma mevcut değildir. Bu çalışmamızda obezite cerrahisi sonrasında tekrar kilo alımı ile serum NmU düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya en az bir yıl öncesinde obezite cerrahisi geçirmiş olan ve belirlenen çalışma kriterlerine uyan 175 tane katılımcı dahil edildi. Hastalar ulaşılan en düşük kilo sonrasında verilen kilonun %15 kadarını geri alıp almamasına göre tekrar kilo alan ve almayan olarak iki gruba ayrıldı. Katılımcıların cerrahi sonrasındaki güncel antropometrik ölçümleri, cerrahi işlem üzerinden geçen süreler, yapılan cerrahi işlemin tipi, cerrahi öncesi kilo ve bariyatrik cerrahi sonrası ulaşılan en düşük kilolarının kayıtları yapıldı. Ardından 8 saatlik açlık sonrası venöz kan örneği alınarak serum NmU düzeyi ve vitamin B12, folik asit, açlık kan şekeri, karaciğer fonksiyon değerleri, tam kan değeri, serum kolesterol düzeyleri ölçümü yapıldı. Verilerin toplanmasından sonra kilo alan ve almayan gruplar arasında serum NmU düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Kilo alan ve almayan grupta yaş ortalaması sırasıyla 45,5(minimum:25-maksimum:60) ve 44(minimum:23-maksimum:66) olarak belirlendi. Evli olanların %46 kadarının geri kilo alımı varken, bekar olanların %47 kadarında geri kilo alımı izlendi. SG amaliyatı geçirenlerin %52'sinde geri kilo alımı gözlenirken RYGB geçirenlerin %36'sında geri kilo alımı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Obesity, which is accepted as a multifactorial disease that adversely affects human health, is the second most important cause of preventable deaths after smoking, and is an abnormal or excessive fat accumulation that may impair human health. The prevalence of obesity, which has almost tripled worldwide since 1975, has reached serious levels in our country and continues to increase every year. There are many studies to prevent and treat obesity, which is also considered as a public health problem. Although diet and exercise are recommended in the treatment of obesity, they are not sufficient in many patients. In this context, besides many drug treatment alternatives, metabolic surgery methods, which have become widespread in recent years, are also applied. Metabolic surgery methods such as Sleeve Gastrectomy (SG), Adjustable Gastric Band (AGB), Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB), Biliopancreatic diversion ± duodenal switch (BPD ± DS), Mini Gastric Bypass (MGB) are used in obesity surgery. Bariatric surgery should not be seen as a curative treatment for obesity, apart from providing an opportunity for obese individuals for lifestyle changes. It has been reported that some of the patients regain their weight by 15-20% within 1-5 years after surgery. Many studies have been done on the effect of Neuromedin U (NmU) molecule on the brain-intestinal system and its positive effects on energy hemostasis, increase in physical activity and weight loss have been shown. The demonstration of permanent weight loss in mice given pegylated NmU has raised hopes that this molecule can be used in the treatment of obesity. There are studies showing a negative correlation between obesity level and serum NmU levels. There is no study in the literature evaluating the relationship between weight gain and NmU levels after bariatric surgery. In this study, we aimed to determine the relationship between weight regain and serum NmU levels after bariatric surgery. Methods and Materials: The study included 175 participants who had undergone bariatric surgery at least one year before and who met the study criteria. Patients were divided into two groups as gaining and not regaining weight according to whether or not they regained 15% of the weight lost after the lowest weight reached. The participants' current anthropometric measurements after surgery, the duration of the surgical procedure, the type of surgical procedure, preoperative weight and the lowest weight achieved after bariatric surgery were recorded. Then, after 8 hours of fasting, venous blood sample was taken and serum NmU level and vitamin B12, folic acid, fasting blood sugar, liver function values, whole blood value, serum cholesterol levels were measured. After data collection, serum NmU levels were compared between weight gain and non-weight gain groups. Findings: The mean age was determined as 45.5 (minimum: 25-maximum: 60) and 44 (minimum: 23-maximum: 66) in the groups who gained and did not gain weight, respectively. While 46% of married people have regained weight, 47% of those who are single have regained weight. Weight regain was observed in 52% of those who had SG surgery, while 36% of those who had RYGB had regained weight.