Hücre çoğalması üzerine etkili olabilecek seçilmiş bitki ekstraktlarının eldesi ve in vitro testleri: bitkisel lipozomal preparatlara ilişkin çalışmalar
Effective herbal extracts on cell proliferation and their in vitro tests: herbal liposomal preparates
  1. Tez No: 371435
  2. Yazar: BİLAL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR, ÖĞR. GÖR. İSKENDER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tıbbi ve farmasötik özelliğe sahip herbal ekstrelerin sulu ortamlarda çözünebilirlikleri zayıftır ve canlı hücreler tarafından absorpsioyunu düşüktür. Bunların lipozomal enkapsülasyonları diğer bir adıyla 'fitozomlar' bu problemin üstesinden gelmek için çözüm sunabilmektedir. Bunun yanı sıra birçok araştırma altın nanopartikül (AuNP) gibi metalik nanopartiküllerin canlı hücreler üzerinde antioksidan, yara iyileştirme gibi biyolojik aktiviteleri olduğunu göstermiştir. Burada, yeni bir lipozomal formülasyon hem Calendula officinalis ektresi hem de AuNP lerin birlikte enkapsülasyonu ile yapılmıştır. Geleneksel ince film hidrasyon ve ekstrüzyon yöntemiyle veziküllerin hazırlanmasından sonra, üretilen AuNP-fitozomlar, sırasıyla dynamic light scattering boyut ölçümleri, zeta potansiyel ve atomik kuvvet mikroskopisi ile karakterize edilmiştir. Bu veziküller 100 nm altında olup, Calendula ekstresindeki model majör bileşenler olan klorojenik asit ve kuersetinin enkapsülasyon etkinliği yüksektir. Ayrıca, AuNP-fitozomlar, boş lipozom, fitozomun yanında ve her bir enkapsüle edilen materyalin serbest formuna göre daha iyi antioksidan ve yara iyileştirme aktivitesini göstermiştir. Buna ek olarak, veziküllerin hücresel etkileşimleri floresans mikroskop altında Texas-Red işaretli lipidlerden hazırlanan nano-veziküller kullanılarak görüntülenmiştir. Son aşamada ise AuNP içermeyen örneklerin radyoprotektif aktivitesine bakıldıktan sonra AuNP-fitozomların patch (irritasyon testleri) testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Most of the medicinal and pharmaceutical herbal extracts are poorly soluble in aqueous moieties and have reduced absorption by living cells. Liposomal encapsulation of them so called phytosomes could be a solution to overcome this problem. Meanwhile, many research showed that metallic nanoparticles such as gold nanoparticles (AuNPs) exhibited biological activity such as wound healing and antioxidant upon living cells. Here, a novel liposomal formulation was constructed by encapsulating both Calendula officinalis extract and AuNPs. After the preparation of vesicles using the traditional thin film hydration method within extrusion, resulted AuNP-phytosomes were characterized by dynamic light scattering size measurements, zeta potential and atomic force microscopy respectively. These vesicles are under the size of 100 nm and have a high encapsulation efficiency of chlorogenic acid and quercetin as the model major molecules of Calendula extract. Furthermore, AuNP-phytosomes exhibited the antioxidant and wound healing activity significantly according to free forms of each encapsulated materials and plain liposome as well as phytosome form. Moreover, the cellular interactions of the vesicles were monitored using the nano-vesicules prepared by Texas-Red labelled lipids under fluorescence microscopy. In the final step, patch tests (irritation tests) were carried out for AuNP-phytosome after the investigation of samples without AuNP for radioprotective activity.