Kara deliklerde enerji aktarım süreçleri
Energy extraction processes in black holes
  1. Tez No: 371434
  2. Yazar: İSMAİL ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kara delikler bugün varlıkları geniş bilimsel çevrelerce kabul gören ve bazı yüksek enerjili süreçlerde önemli rol oynayan astrofiziksel yapılardır. Aktif gökada merkezlerinde ve X-ışın çiftlerinin farklı dalga boylarındaki gözlemleri dönen kara deliklerin varlığını güçlü olarak desteklemektedir. Dönen kara deliklerin parçacıklarla etkileşimini anlamak amacıyla bu cisimler etrafındaki parçacık hareket denklemlerine bakılması gereklidir. Dönen kara deliklerin geometrik yapıları, çevrelerindeki parçacık hareket denklemleri ve enerji aktarım süreçleri bu tezin araştırma alanlarını oluşturur. Tez kapsamında dönen kara deliklerle karşılaştırma olması amacıyla dönmeyen kara delik çözümleri de verilmiştir. Ayrıca dönen kara deliklerin geometrik yapısını betimleyen Kerr metriği kullanılarak parçacık yörünge hareketleri incelenmiştir. Daha sonra enerji aktarım süreçlerinden biri olan“Penrose süreci”ayrıntılı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Black holes, whose existence are widely accepted by scientific committees, are astrophysical objects that are important in many high-energy processes. Observation active galactic nuclei and X-ray binaries in different wavelengths of electromagnetic spectrum support their existence. To understand the interaction between rotating black holes and particles it is important to study the equation of motion of particles orbiting a black hole. In this thesis, the geometrical structure of rotating black holes, equation of motion of particles that orbiting a black hole and energy transfer processes are handled. Non-rotating black holes are also studied to compare the differences between the rotating ones. Using Kerr metrics, that defines the geometrical structure of rotating black holes, a particle's trajectory motion has been studied, as well. Finally, Penrose process, that is one of the energy extracting processes, has been studied in details.