Thermotoga maritima Sel12A selülaz enziminin katalitik özelliklerinin protein mühendisliği yoluyla geliştirilmesi
Improving the catalytic properties of Thermotoga maritima Cel12A cellulase enzyme by using protein engineering
- Tez No: 371454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Selülaz, dünya genelinde en yaygın kullanılan üçüncü endüstriyel enzimdir. Selülozun hidrolizi amacı ile kullanılan selülazların düşük kararlılığı ve yüksek üretim maliyeti, endüstriyel kullanımlarını kısıtlamakta ve selülozun istenilen verimlilikte kullanımını engellemektedir. Bu tez çalışmasında, hipertermofilik Thermotoga maritima kaynaklı selülaz 12A enziminde protein mühendisliği yöntemleri kullanılarak amino asit değişiklikleri gerçekleştirildi. Amino asit değişiklikleri sonucu, optimum pH ve pH kararlılığı özellikleri değiştirilmiş mutant enzimler elde edilmesi amaçlandı. Selülazı kodlayan gende error-prone PCR yoluyla rastgele mutasyonlar oluşturuldu ve gen kütüphanesi Escherichia coli'ye aktarıldı. Gen kütüphanesi karboksimetilselüloz agarda Kongo kırmızısı ile boyama yöntemi kullanılarak tarandı. Asidik ve bazik pH değerlerinde doğal enzime kıyasla daha kararlı olan mutant enzimler belirlendi ve bazı enzimatik özellikleri karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Cellulases are the world's third most widely used industrial enzymes. However, low stability and high production cost limit the utilization of these enzymes in hydrolysis of cellulose. In this thesis, amino acid exchanges were introduced onto cellulase 12A from Thermotoga maritima via protein engineering methods. The aim of introducing amino acid exchanges was to obtain mutant enzymes with altered optimum pH and pH stability profiles. A gene library was generated, and random mutations were introduced onto tmCel12A gene by using error-prone PCR. The resulting gene library was tansformed into Escherichia coli cells. The gene library was screened by observing zones after staining carboxymetyl cellulose agar plates with congo red. Mutants, which were more acid and alkali stable than wild-type enzyme were obtained. Then, some of the catalytic parameters were analyzed.