Synthesis and properties sterically hindered N3 – aryl substituted piperidoimidazol-2-ylidene derivatives.
Sterik engelli N3 – aril substitute piperidoimidazol-2-iliden türevlerinin sentezi ve özellikleri.
- Tez No: 371453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üç bölümden oluşan bu tez, N3 substituye piperidoimidazol-2-iliden türevleriyle ilgilidir. Sentezlenen yeni bileşikler Şema 1' de verilmiştir. Birinci bölüm N-heterosiklik karbenlerin ve piperidinlerin sentezi, önemi ve uygulamalarına ilişkin genel bir derlemedir. İkinci bölümde deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde sentezlenen ligand ve komplekslerin karakterizasyonu, katalitik incelemeleri sunulmuştur. Toplamda 3 ligand ve 11 metal kompleksi sentezlenip karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ligandların ve komplekslerin yapısal özellikleri 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen 4a, 4b, 4c´ komplexleri, σ-sunucu ve π-alıcı özelliklerinin incelenmesi amacıyla dikarbonil komplekslerine (5a, 5c, 5c´) dönüştürülmüştür. Ayrıca 3a ve 3c komplekslerinin yapıları X-ışını kırınımı ile aydınlatılmıştır.(3a-d) kompleksleri Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında katalizör olarak test edilmiştir. Suzuki-Miyaura C-C eşleşme reaksiyonlarında en iyi sonuç 3b kompleksi ile elde edilmiştir. (4a-c´) kompleksleri de asetofenonun transfer hidrojenasyonunda katalizör olarak test edilmiştir. Asetofenonun transfer hidrojenasyonunda en iyi sonuç 4b kompleksi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consisted of three parts is related with N3-aryl or benzyl substituted piperidoimidazol-2-ylidene derivatives. The new compounds synthesized in this thesis are given Scheme 1. The first part is a general review about the synthesis, importance and applications of piperidines and N-heterocyclic carbenes. In part 2, the experimental details are explained. In the part 3, the characterization of synthesized ligands, complexes and catalytic applications the of metal complexes were presented. In the total result for this thesis, we have synthesized 3 ligands and 11 metal complexes. The structural properties of the ligands and their complexes have characterized with 1H, 13C-NMR spectroscopy. To measure σ-donating and π-acceptor properties of the new ligands, the complexes 4a, 4c, 4c´ were converted to the respective dicarbonyl complexes (5a, 5c, 5c´ ). IR spectra of the carbonyl derivatives (4a, 4c, 4c´ ) was compared. The structure of complexes 3a and 3c have explained with with X-ray analysis.The complexes (3a-d) have been employed as catalyst for the Suzuki–Miyaura cross coupling reaction. The best result in the Suzuki–Miyaura cross coupling reaction with complex of 3b was obtained. The complexes (4a-c´) were tested in the transfer hydrogenation of acetophenone. The best result in the TH reaction with complex of 4a was obtained.