Petrokimya endüstrisi atık sularında bulunan P-toluik asit ve 4-karboksibenzaldehit biyoparçalama etkinliğinin incelenmesi
Analysis of biodegradility of p-toluic acid and 4-carboxy benzaldehyde in petrochemical industry wastewater
- Tez No: 371455
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında Petkim Petrokimya Holding A.Ş atık su arıtma ünitesinden alınan örneklerden p-toluik asit ve 4-karboksibenzaldehit biyoparçalama yeteneğindeki mikroorganizmaların izolasyonu, tanılanması ve parçalama etkinliklerinin belirlenmesi yapılmıştır. 4-karboksibenzaldehit için izole edilen 3 organizmanın sırasıyla Pseudomonas putida, Comomonas thiooxydans, Chryseobacterium sp. ve p-toluik asit için izole edilen organizmanın ise P. putida olduğu belirlenerek biyoparçalama etkinlikleri HPLC analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda p-toluik asit için; 20 saat içerisinde P. putida'nın % 100 oranında biyoparçalama etkinliği göstermiştir. 4-karboksibenzaldehit için yapılan analizler sonucunda ise P. putida 14 saat içerisinde % 84, C. thiooxydans 14 saat içerisinde % 86 ve Chryseobacterium sp. ise 48 saat içerisinde % 89 oranında biyoparçalama etkinliği gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study has been conducted on isolation, identification of microorganisms with the ability to biodegrade p-toluic acid and 4-carboxy benzaldehyde among the samples obtained from waste water treatment unit of Petkim Petrokimya Holding A.Ş. and on determination of their degradability activities. 3 organisms isolated for 4-carboxy benzaldehyde have been determined to be Pseudomonas putida, Comomonas thiooxydans, Chryseobacterium sp. respectively, and the organism isolated for p-toluic acid has been determined to be P. putida, and their biodegradability activities have been examined by means of HPLC analyses. The results have indicated that a biodegradability activity of 100% of P. putida within 20 hours for p-toluic acid. The analyses on 4-carboxy benzaldehyde have concluded that P. putida had a biodegradability activity of 84% within 14 hours, and C. thiooxydans had a biodegradability activity of 86% within 14 hours, and also that Chryseobacterium sp. had a biodegradability activity of 89% within 48 hours.