Deforme çekirdeklerin eylemsizlik momentlerinin nötron ve proton ortalama alanlarının deformasyonlarına bağlılığı
Dependence of the moments of i̇nertia of the deformed nuclei on the neutron and proton mean field deformation
- Tez No: 371460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GERÇEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, özellikle nötron fazlası olan (N>Z) ağır deforme çekirdeklerde, nötron deformasyonunun proton deformasyondan büyük olduğu göz önüne alınarak BCS teorisi çerçevesi içerisinde nadir toprak elementleri bölgesindeki çift-çift çekirdekler için eylemsizlik momenti hesabı yapılarak deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Sonuç olarak böyle bir yaklaşım ile bazı çekirdeklerde teori ile deney arasında büyük bir uyum elde edildi
Özet (Çeviri)
Here, considering of being of the neutron deformation is larger than the proton's especially in heavy deformed nuclei which have neutron excess, the moments of inertia of the even-even nuclei in the rare earth region have been calculated in the framework of the BCS theory and compared with experimental results. Consequently, using such an approximation a good agreement between theory and experiment have been obtained in some nuclei.