Mekanik darbeye dayanıklı tekstil ürünlerinin performans ve konfor özellikleri üzerine bir araştırma
A research about performance and comfort properties of mechanical impact protection textile products
- Tez No: 371468
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Son yıllarda performans ve fonksiyonel özellikleri ile ön plana çıkan teknik tekstiller alanında her geçen gün farklı kullanım amaçlarına uygun yeni ürünler, süreçler ve malzemeler üretilip pazara sunulmaktadır. Teknik tekstiller içerisinde geniş ürün yelpazesi ile önemli ve vazgeçilmez bir yere sahip olan koruyucu tekstiller pazarı, yeni ürünlere, tedarikçilere ve yeniliklere açık bir pazar olup, firmalar için gün geçtikçe dikkat çekici hale gelmiştir. Önceleri sadece iş güvenliği sağlamak için çalışanlar tarafından kullanılan koruyucu tekstiller, günümüz modern insanının aktif yaşam biçimi sayesinde spor ve boş zaman aktivitelerinde kullanımı da giderek artmaktadır. Koruyucu yüzeylerin geçmişte sadece koruma sağlaması yeterli bulunurken, günümüzde bu özelliğe ilaveten konfor ve moda gereksinimlerine de cevap vermesi beklenmektedir. Bu çalışmada, düşük hızlı darbelere dayanıklı tekstil yüzeyleri ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın ilk adımında koruyucu tekstil ürünlerinin darbe dayanımlarını tespit edebilmek amacıyla ağırlık düşürme esasına göre çalışan, çeşitli standartlara göre modifiye edilerek kullanılabilen bir ölçüm cihazı geliştirilmiştir. İkinci adımında ise çeşitli kumaş parametreleri değiştirilerek üretilen sandviç kumaşların darbeye dayanıklı koruyucu yüzey olarak kullanılabilirliği araştırılmış ve bu alanda kullanılan yüzeylere göre performans ve konfor özellikleri iyileştirilmiş ürünler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays new products, processes and materials are being introduced to the market in the field of technical textiles for various end uses. Protective textiles market with a wide range of products which have an important and indispensable position in technical textile field has become attractive for companies. In the past, protective textiles were used only by employees for work safety; but today the usage of these textiles for sports and leisure activities have been increasing thanks to active life style of modern people. Addition to protection properties, comfort and fashion requirements have an important role in protective textile products. This comprehensive study about the low velocity impact protective textiles was performed in two stages. In the first stage, a device was developed for measuring the impact protection properties of textiles. In the second stage, the availability in the mechanical impact protection field of the warp knitted spacer fabrics produced with different fabric parameters was investigated and new products with improved performance and comfort properties have been tried to introduce.