Konfeksiyon işletmelerine uygun üretim modellerinin geliştirilmesi
Development of appropriate production methods for clothing production
  1. Tez No: 371469
  2. Yazar: ALİME ASLI İLLEEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCELLA GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yalın üretim sistemi,işletmelerin rekabet edebilme ve verimli üretimyapabilme arayışları sonucunda doğmuş bir üretim modelidir. Temelamaç israfı önlemektir. Ayrıca mevcut süreç ve sistemlerde sürekli iyileştirme, geliştirme ve uyumlaştırmayapılmaktadır. Yalın üretim, sürekli ve uzun çaba gerektiren bir yöntemdir. Yararları yanında birçokgüçlükleri ve potansiyel problemleri de bulunmaktadır. Türkiye'de yalın üretim sistemi, pek çok sektörde uygulandığı gibi konfeksiyon sektöründe de uygulanmaya başlanmıştır. Buna karşılık, yüksek adetli üretimi olan bazı firmalar hala kitlesel üretim sistemini kullanmaya devam etmektedir. Bunun yanında adetleri çoğunlukta olan ve sistem olarak kitlesel üretim yöntemini kullanan fakat ürettikleri adetler oldukça düşük olan bir grup bulunmaktadır. Bu üretim grubundaki firmalar diğer iki örneğin arasında kalan firmalardır. Bu tez çalışmasında yukarıda bahsedilen üç tip üretim yöntemi performansları bakımından karşılaştırılmıştır. Her gruptan 6'şar adet işletme seçilmiştir. Toplam 18 işletmeden 7 ay boyunca veri toplanmıştır. Toplanan verilerden yararlanılarak VZA için 4 girdi ve 1 çıktı değişkeni kullanılmış ve firmaların üretim sistemlerinin performansları karşılaştırılmıştır. VZA ile yapılan incelemeler sonucunda teknik etkinlik verilerine göre seri üretim sisteminden başarılı örnekler olmasına rağmen ölçek etkinliği sonuçlarına göre modüler üretim sistemi daha başarılıdır. Analiz sonucunda ortaya çıkan fazla girdi maliyetleri açısından modüler üretim sistemi en iyi durumda olan sistemidir. Tobit analizi ile incelenen etken faktörler açısından da üretim tipi, enerji, makine ve alanın firma performansına etkisi olduğu tespit edilirken diğer etkenlerin anlamlı bir etkisi bulunamamıştı.
Özet (Çeviri)
Lean manufacturing is a production model which comes out as a result of the quest of competitiveness of business and making efficient production. The main purpose at lean manufacturing is to avoid wastage. To avoid wastage, zero inventories and zero fault goals adopted As well as continuous improvements, developments, and harmonization studies are performed for existing processes and systems. Lean manufacturing is a method that requires continuous and long term studying. Beside the benefits of this method, there is also many difficulties and potential problems about it. In Turkey, lean manufacturing system was started to be applied in clothing industry as practiced in many other sectors because of over the years, it is showed a decrease in the number of models produced. Consequently, some companies that have high volume production are still continued to use the mass production system. In addition, there is a majority of product units which use the same mass product system but the number of pieces that they are produced ıs quite low. The companies that are involved in this group are firms that lie between the other two examples. In this PhD thesis project, those three production methods mentioned above are compared according to their performances. 6 companies were selected from each product groups. Data were collected totally from 18 businesses for 7 months. Using these collected data 4 inputs and 1 output variables are used for DEA and firms were compared according to their production system performance. As a result of the investigation with DEA, according to the technical efficiency scores some successful examples of mass production system can been seen but, according to scale efficiency results modular production system is seen to be more successful. According to over input costs, modular production system is in the best condition. Examination of influencing factors with Tobit analysis method, type of production, energy, machine and area have been found directly affect the performance of firms, the other factors have no effect.