İletken polimerik nanokompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Manufacturing and characterization of conductive polimeric nanocomposites
  1. Tez No: 371471
  2. Yazar: ZAFER YENİER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Grafen nanotabaka malzemesi sahip olduğu üstün elektriksel, ısıl ve mekanik özelliklerinden dolayı nanoelektronik ve optoelektronik cihazlarda, enerji depolama ve sensör uygulamalarında başta olmak üzere birçok elektriksel ve ısıl uygulamalarda kullanım alanlarına sahiptir. İletken polimer nanokompozitler ince film formunda hassas elektriksel cihazlarda ve güneş pilleri gibi birçok uygulamada geçirgen elektrot olarak kullanılabilir. Grafen-polimer kompozitlerin otomotiv, havacılık ve elektronik gibi potensiyel uygulama alanlarında kullanılması mümkündür. Bu sebepten iletken polimerik nanokompozitlerin elektriksel ve ısıl özellikleri büyük önem kazanmaktadır. Biyouyumlu kitosan polimerin düşük iletkenlik özellikleri nedeni ile elektriksel cihazların ve sensörlerin geliştirilmesinde sınırlı kalmaktadır. Sensör hassasiyetlerinin arttırılabilmesi için kitosanın elektriksel iletkenliklerinin iletken nanodolgu malzemeleri (Au nanodolgu, karbon nanotüp ve grafen) ile arttırılması gerekmektedir. Bu çalışmada ise üstün iletken ve ısıl özelliklere sahip grafen kullanılarak oluşturulan biyonanokompozitlerin elektriksel, ısıl ve nem özelliklerin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Grafen takviyeli kitosan kompozitlerin üretim parametrelerinin optimizasyonu amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu tür kompozitlerin elektriksel cihazlarda kullanılabilirliğinin tespiti amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Graphene nanolayer material finds use in many electrical and thermal applications including nanoelectric, optoelectronic devices, energy storage devices and sensors due to its superior electrical, thermal and mechanical properties. Conductive polymer nanocomposites can be used as conductive electrodes in the form of thin films in many applications such as sensitive electronic devices and solar cells. Graphene-polymer composites have great use potential in automotive, aeronautical and electronics areas. Thus the thermal and electrical properties of conductive polymeric nanocomposites are gaining importance. Biocompatible chitosan has limitations in the development of electrical devices and sensors due to it's polymer's low conductive property. In order to increase the sensor sensitivities, the conductive property of chitosan has to be enhanced by the use of nano-fill materials (Au nano-fill, Carbon nanotubes and Graphene). The aim of this Project is to improve the thermal, sensor and electrical properties of biocompatible nanocomposites produced by using graphene that has superior thermal and electrical properties. The production parameters of graphene reinforced chitosan composites are aimed to be optimised. Further the applicapility of such composites in electrical devices will be investigated.