Yatay ve dikey ısı değiştiricili toprak kaynaklı ısı pompalarının enerji ve ekserji analizleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of ground source heat pumps with horizontal and vertical heat exchangers in terms of energy and exergy analysis
  1. Tez No: 371472
  2. Yazar: ÖZÜM ÇALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN, YRD. DOÇ. DR. NURDAN YILDIRIM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde ülkemizde ısıtma alanında yaygınlaşmaya başlamış olan toprak kaynaklı ısı pompalarının enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Buna ek olarak, bir firmadan sistemi oluşturan elemanların fiyatları hakkında bilgiler alınıp yatırım maliyet hesabı da yapılmıştır. Toprak kaynaklı ısı pompasında topraktan ısı transferini sağlayan toprak ısı değiştiricisi sisteminin yatay yada dikey olmasının yarattığı farklılıklar incelenmiştir. Daha önceden yapılmış olan deneysel bir çalışmadan birkaç veri ele alınıp sistem EES (Engineering Equation Solver) programında incelenmiştir. İnceleme yapılırken sistemdeki diğer parametrelerin yatay ve dikey durumda ısı değiştirici boyuna nasıl etki ettiği, ısı pompası sistem performansının her iki durumda da ne gibi farklı sonuçlar doğurabileceği incelenip, her iki durumun da yatırım maliyetleri ayrı ayrı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, energy and exergy analyses of ground source heat pumps are conducted, which is gaining popularity in our country in recent years. In addition, an investment calculation is also conducted by getting the prices of the elements that forms the system from a company. The difference between horizontal and vertical installation of heat exchanger of the ground source heat pump is investigated, which provides the heat transfer from the ground. The system is investigated in EES (Engineering Equation Solver) software, by considering the results of an earlier experimental study. During the investigations, the effect of parameters on the horizontal and vertical position of the heat exchanger is analysed in terms of the system performance of the ground source heat pump. The investment costs of both are discussed.