Productıon of ıso-butyl acrylate by pervaporatıon-esterıfıcatıon hybrıd process
Pervaporasyon-esterleşme hi̇bri̇t prosesi̇ i̇le i̇zo-buti̇l akri̇lat sentezi̇
  1. Tez No: 371480
  2. Yazar: SİMGE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN SAMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada izo-butil akrilatın kesikli reaktörde üretimi incelenmiştir. Yapılan çalışmanın ilk kısmında izo-butanol ve akrilik asitin kesikli raktörde sıvı faz esterleşme reaksiyonu incelenmiş, ikinci kısmında ise pervaporasyon-esterleşme hibrit prosesi ile izo-butil akrilat üretimi çalışılmıştır. Kesikli reaktör deneylerinin ilk bölümünde katalizör seçimi gerçekleştirilmiştir. Farklı sıcaklıklarda deneyler Amberlyst 131, Amberlyst 15 ve Dowex 50Wx8-400 ile gerçekleştirilmiş ve Amberlyst 131 en yüksek dönüşmeyi sağlamıştır. Optimum katalizörün seçiminin ardından katalizör miktarı, sıcaklık, karıştırma hızı, izo-butanol/akrilik asit mol oranı gibi parametrelerin akrilik asit dönüşümü üzerine etkileri araştırılmıştır. Deney sonuçlarına homojen ve heterojen modeller uygulanarak ve LHHWmekanizmasının en uygun oldugu saptanmıstır. Pervaporasyon-esterleşme hibrit prosesine ait deneyler iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki polimerik kağıt membranPERVAP 2201 (Sulzer) ile, ikincisi ise seramik boru tipi membran PVM 035 (Pervatech) ile yapılan deneyleri içermektedir. Pervaporasyon ile ortamdan su uzaklaştırılarak denge bozulmuş ve böylelikle daha yüksek dönüşme değerlerine ulaşılmıştır.Bu çalışmalarda sıcaklık, katalizör miktarı ve izo-butanol/akrilik asit mol oranının yanı sıra membran çeşidi, membran alanının reaksiyon hacmine oranının etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of iso-butyl acrylate in batch reactor was investigated. In the first part of the study, esterification reaction of iso-butanol and acrylic acid in liquid phase was investigated, and in the second part,synthesis of iso-butyl acrylate was performed by pervaporation-esterification hybrid process. In reaction studies, different ion exchange resins Amberlyst 131, Amberlyst 15 and Dowex 50Wx8-400 were used as catalysts at different temperatures and as a result of these studies, Amberlyst-131 was used in further experiments. In batch reactor experiments effects of catalyst loading, temperature, stirrer speed and iso-butanol/acrylic acid molar ratio parameters were carried out. Homogenous and heterogeneous models were tried to correlate experimental data and LHHW mechanism was selected as most suitable model. Pervaporation-esterification experiments were performed in two steps. Firstly, sheet polymeric membrane PERVAP 2201 (Sulzer) and secondly, ceramic tubular membrane PVM 035 (Pervatech) were used. Water was removed from reaction mixture by applying vacuum. In this way, equilibrium was destroyed and higher conversions were obtained with respect to results of batch reactor experiments. In these studies, effects of temperature, catalyst load, iso-butanol/acrylic acid molar ratio and the ratio of membrane area to reaction volume were studied.