Ayçiçek asidik yağının enzimatik esterleşmesi ile yağ asidi esterlerinin üretimi
Production of fatty acid esters by enzymatic esterification of sunflower acid oil
  1. Tez No: 127125
  2. Yazar: EMEL KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK TÜTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AYÇİÇEK ASİDİK YAĞININ ENZİMATİK ESTERLEŞMESİ ÎLE YAĞ ASİDİ ESTERLERİNİN ÜRETİMİ ÖZET Yağ asitleri ve esterleri kimya sanayiinde oldukça büyük öneme sahiptir. Kısa zincirli yağ asidi esterleri gıda sanayiinde tat ve aroma maddesi olarak kullanılmaktadır. Uzun zincirli yağ asitlerinin metil ve etil esterleri yağ alkollerinin üretiminde hammaddde olarak kullanıldıkları gibi dizel yakıtı alternatifi (biyodizel) olarak da kullanım alanına sahiptirler. Yağ asitlerinin uzun zincirli esterleşme ve alkoliz reaksiyonları ile üretimleri endüstride sınırlı sayıda uygulanmaktadır. Çünkü çoklu doymamış yağ asitleri bu proseslerde polimerizasyon ve diğer bazı reaksiyonlarla değişime uğrayarak istenmeyen yan ürünlerin oluşumuna neden olurlar. Günümüzde, mikrobiyal lipazların katalizör olarak kullanıldığı biyoteknolojik uygulamalar, doymamış yağ asitleri gibi yüksek sıcaklıklarda bozunan hammaddelerin ortam sıcaklığında dönüştürülmesine olanak sağladıkları için önem kazanmış, özellikle ester Üretimi konusunda yapılan araştırmalarda büyük bir artış olmuştur. Bu çalışmada, yemeklik ayçiçek yağı üretimi sırasında açığa çıkan ayçiçek asidik yağının Novozym 435 mikrobiyal lipazı varlığındaki enzimatik esterleşme reaksiyonu incelenmiştir. Farklı enzim/yağ ağırlık oram, sıcaklık, toplam yağ asidi/alkol mol oranlarında, n-hekzan ortamında yürütülen reaksiyonlarla esterleşme reaksiyonu için optimum koşullar belirlenmiştir. Ayçiçek asidik yağı ve metanolün Novozym 435 mikrobiyal lipazı varlığında gerçekleştirilen enzimatik esterleşme reaksiyonu için optimum sıcaklığın 40°C, enzim/yağ ağırlık oranının 0.15 ve toplam yağ asidi/metanol mol oranının ise 1/1 olduğu saptanmıştır. Enzimatik esterleşme reaksiyonları, metanol için belirlenen optimum koşullarda farklı alkollerle (1-propanol, n-bütil alkol, izo-bütil alkol, n-amil alkol, izo-amil alkol, n-oktanol) yürütülmüş ve en yüksek ester verimi (%72.4) n-oktanol kullanıldığında elde edilmiştir. X1U
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF FATTY ACID ESTERS BY ENZYMATIC ESTERIFIC ATION OF SUNFLOWER ACD3 OIL SUMMARY Fatty acids and fatty acid esters have an enormous importance in chemical industry. Short chain fatty acid esters are used in food industry as flavor and odour agents. Methyl and ethyl esters of long chain fatty acids are used as raw materials for production of fatty alcohols, they also utilized as alternative of diesel fuel (biodiesel). Production of long chain fatty acid esters by esterification and alcoholysis reactions have limited applications in the industry. This is partly because poly unsaturated fatty acids are modified by polimerization and some other reactions consequently cause the formation of undesirable side products. Nowadays, biotechnological applications catalyzed by microbial lipases are gaining importance because of their ability to convert raw materials, at medium temperature, rather than breaking them at high temperatures like unsaturated fatty acids, this reflects itself in increasing number of research projects on esters. In this study, enzymatic esterification reaction of sunflower acid oil, which is obtained during the production of edible sunflower oil, in the presence of Novozym 435 microbial lipase was examined. The optimum conditions of esterification reaction was investigated, in reactions carried out at different enzyme/oil weight ratios, temperatures, total fatty acid/methanol mol ratios and using n-hexane as solvent. The optimum temperature, optimum enzyme/oil weight ratio and optimum total fatty acid/methanol mol ratio were observed to be 40°C, 0.15 and 1/1 respectively for the enzymatic esterification reaction of sunflower acid oil and methanol in the presence of Novozym 435 microbial lipase Enzymatic esterification reactions were also carried out with various alcohols such as 1-propanol, n-buthanol, iso-butyl alcohol, n-amyl alcohol, iso-amyl alcohol, n- octanoL, at the optimum conditions obtained for the reactions carried out with methanol. The highest ester yield (72.4%) was obtained with n-octanol. XIV