Performance assessment of three different hrsg's in a combined cycle power plant by exergy analysis
Ekserji analizi ile kombine çevrim santralindeki üç farklı atık ısı kazanının performans değerlendirmesi
- Tez No: 371481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, kurulmakta olan güç santrali (Ege Elektrik Üretim A.Ş.) için ekserji analizi ve ASPEN Plus simülasyon programı kullanılarak ısı ve güç entegrasyonunun, farklı basınç kademeli atık ısı kazanlarındaki performansları değerlendirilmiştir. Üç farklı tip atık ısı kazanı ekserji yıkımı bakımından karşılaştırıldığında, her birinin ekserji yıkımının neredeyse birbiriyle aynı olduğu gözlenmiştir. Ekserji yıkımı birbirine yakın olmasının sebebi bacadan atılan ısının göz ardı edilmesinden kaynaklanmaktadır. Hesaplamalarda kompresör politropik (verimlilik-0.8), gaz türbini izentropik (verimlilik-0.86) olarak alınmıştır. Enerji üretimi ve verimlilikleri açısından karşılaştırma yapıldığında, üç basınç kademeli atık ısı kazanının, tek ve çift basınç kademeli atık ısı kazanlarına göre daha verimli olduğu görülmüştür. Tek basınç kademeli atık ısı kazanında enerji üretim miktarı yaklaşık olarak 507 MW, çift basınç kademeli atık ısı kazanında enerji üretim miktarı yaklaşık olarak 530 MW, üç basınç kademeli atık ısı kazanında enerji üretim miktarı yaklaşık olarak 598 MW olarak hesaplanmıştır. Sırasıyla tek, çift ve üç basınç kademeli atık ısı kazanlarında ekserji verimliliği yaklaşık olarak 46%, 62% ve 77% olarak hesaplanmıştır. Ayrıca baca çıkış sıcaklıkları sırasıyla, tek basınç kademeli atık ısı kazanında 380 °C, çift basınç kademeli atık ısı kazanında 163 °C, üç basınç kademeli atık ısı kazanında 147 °C olarak hesaplanmıştır. Yukarıdaki sonuçlara göre, yapılmakta olan güç santrali üç basınç kademeli atık ısı kazanına sahip olarak tasarlandığında, ekserji verimliliği ve enerji üretimi, ekserji yıkımı aynı olmasına rağmen, çok daha yüksek olacaktır. Ek olarak üç basınç kademeli atık ısı kazanına sahip güç santrali için maliyet analizi yapıldığında, tasarım verilerine göre toplam yatırım maliyeti yaklaşık 276 milyon$ olacaktır. Sonuç olarak, kombine doğalgaz çevrim santrallerinde enerji üretimi, geliştirilmiş ısı geri kazanım sistemleri vasıtasıyla çevreye daha duyarlı ve verimli olacaktır
Özet (Çeviri)
In this thesis, heat and power integration performances of heat recovery steam generators (HRSG's) with varying pressure stage designs, located in a power plant construction site (Ege Elektrik Uretim A.S.) were assessed, by using exergy analysis method in combination with Apsen Plus Simulation Program. When three different types of HRSG's in the under-construction power plant site were evaluated in terms of exergy destruction, similar values were observed. This similarity is result of heat losses from the chimney being ignored in the calculations. During these calculations, compressor was assumed to be polytropic (efficiency-0.8) and gas turbine was assumed to be isentrophic (efficiency-0.86). Produced power values for single, double and Triple Pressure HRSGs were calculated roughly as 507 MW, 530 MW, and 598 MW, respectively. Meanwhile, exergetic efficiency values for HRSGs were 46%, 62%, and 77%, respectively. As a result, produced power and exergy efficiency of Triple Pressure HRSG were determined to be higher than the single and double pressure variants. Additionally, chimney temperature of Triple Pressure HRSG was also lower than other types of HRSGs'. Chimney temperatures were 380 °C for Single Pressure HRSG, 163 °C for Double Pressure HRSG and 147 °C for Triple Pressure HRSG. According to these results, it is concievable that if the power plant is designed to work on Triple Pressure HRSGs, even though exergy destruction values will be the same with other types of HRSGs', produced power and exergy efficiency values will be much higher. Additionally, cost analysis for 600 MW Combined Cycle Power Plant (CCPP) with Triple Pressure HRSG's show total capital investment to be around 276 million US dollars with the given design criteria. As a result, it is concieved that the amount of power produced in combined cycle power plant will be higher, more efficient and more environment-friendly by use of advanced and carefully evaluated heat recovery systems.