Farklı tip bağlayıcıların çimento-katkı etkileşimine etkisi
The effect of cement type on the interaction of cement-admixtures
  1. Tez No: 371490
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ANDİÇ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada beton üretiminde oldukça önem taşıyan çimento-katkı uyumu ve bu uyumun taze ve sertleşmiş beton özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında ilk aşamada tek tip agrega ve polikarboksilat esaslı yeni nesil süper akışkanlaştırıcı kimyasal katkı ve mineral katkılı/katkısız çimentolar (CEM I 42.5 R, CEM III A 42.5 N, CEM II A-S 42.5 N, CEM II A-LL 42.5 R, CEM II B-M (L-W) 42.5 R) ile betonlar üretilerek bu karışımların çeşitli taze ve sertleşmiş özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle farklı oranlarda süper akışkanlaştırıcı ve beş farklı tipte çimento içeren hamur karışımları üzerinde yapılan marsh hunisi ve mini çökme deneyleri ile karışımların akışkanlığı belirlenmiştir. Bu tecrübelerden edinilen bilgilerle tasarlanan kendiliğinden yerleşen betonlar üzerinde çeşitli taze ve sertleşmiş beton deneyleri yapılarak çimento-katkı uyumu incelenmiştir. Deneyler neticesinde en düşük taze beton deney performansları ve dayanım sonuçlarına sahip çimento tipi (CEM II B-M (L-W) 42.5 R) belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise bu çimento ile daha iyi uyum sağlayabilecek süper akışkanlaştırıcı katkılar çeşitli firmalardan tedarik edilmiş ve aynı tip agrega kullanılarak yapılan kendiliğinden yerleşen beton karışımların performansları incelenmiştir. Deneylerin sonucunda elde edilen verilere göre bileşiminde öğütülmüş yüksek fırın cürufu bulunan çimentolar ile yapılan betonlarda hem çimento hamurunda hem de taze beton deneylerinde şahit katkısız betonlara göre daha iyi akışkanlık kaydedilmiştir. Kalker ve kalker- kalkersi uçucu kül içeren betonlar ise sabit çökme-yayılma çapı için daha yüksek katkı gereksinimi duyulmuş ve daha yüksek akma süreleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between cement and superplasticizers which is quite important in the production of concrete and effect of this interaction on fresh and hardened concrete properties were investigated. In the first stage of this study, concrete mixtures were containing one type of aggregate and a polycarboxylate-based new-generation super plasticizer admixture as well as different types of ordinary/blended (CEM I 42.5 R, CEM III A 42.5 N, CEM II A-S 42.5 N, CEM II A-LL 42.5 R, CEM II B-M (L-W) 42.5 R) cements were produced. For this purpose, the flowability of the mixtures containing different amounts of superplasticizer and 5 different cement types were measured by Marsh cone and mini slump tests. In the light of experience gained by these tests concrete mixtures were designed and fresh and hardened concrete tests were conducted. As a result, the lowest performance was found in a mixture containing CEM II BM (LW) 42.5 R cement. In the second part of the study, different superplasticizers were obtained from various companies which may have a better interaction with this cement. Using the same type of aggregate the performance of self-compacting concrete mixtures were once again investigated. The results of the experiments showed that the cement types containing granulated blast furnace slag had better flow properties compared to that of the mixtures containing plain cement mixture. The cements containing limestone and limestone-calcareous fly ash necessitated higher admixture contents for a given slump flow value and higher flow time values were recorded.