Genleştirilmiş kil agregalı taşıyıcı hafif betonların mekanik ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and physical properties of expanded clay aggregate structural lightweight concrete
- Tez No: 587846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, genleştirilmiş kil agregasının hafif yapısal betonlarda kullanımı araştırılmıştır. Beton karışımlarında agrega olarak genleştirilmiş kil, kireçtaşı ve doğal kum kullanılmıştır. Karışım granülometrileri her grup için aynı tutulmuştur. Bağlayıcı olarak CEM I 42,5R çimentosu kullanılmıştır. Tasarımlarda çimento yerine 2 tip mineral katkı ikamesi ile 300 kg/m3 ve 500 kg/m3 dozajlı hibrit bağlayıcılar kullanılmıştır. Bu amaçla farklı içeriklere sahip toplam 40 karışım hazırlanmıştır. Numuneler sıcaklığı 20±2C olan kür havuzunda 28 gün muhafaza edilmiştir. Taze beton karışımları üzerinde çökme, birim hacim ağırlık, hava miktarı ve sıcaklık ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sertleşmiş beton deneyleri olarak 1, 3, 7 ve 28 günlük basınç dayanımı ile 28. günde yarmada çekme dayanımı deneyi yapılmıştır. Sonuç olarak en yüksek dayanım hedefi doğrultusunda % 100 hafif genleştirilmiş kil agregası ile 1346 kg/m3 birim ağırlıkta 26,4 MPa basınç dayanımı ve 2,5 MPa yarmada çekme dayanımında yapısal hafif beton üretilmiştir. İnce agrega olarak kireçtaşı kumu ve iri agrega olarak genleştirilmiş kil agregası ile 1813 kg/m3 birim hacim ağırlıkta 36,5 MPa basınç dayanımı ve 2,6 MPa yarmada çekme dayanımında yapısal hafif beton elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, use of expanded clay in lightweight concrete production was investigated. With this purpose, expanded clay, limestone and natural river sand were used as aggregates in concrete mixtures. Mixture gradations were kept constant for each group. CEM I 42.5R type cement as well as fly ash and ground granulated furnace slag as a replacement material with cement was used as a binder. İn mixture design parameters, binder dosage was selected as 300 kg/m3 and 500 kg/m3 in hybrid binders. Therefore, totally 40 mix batches were prepared in different contains. Specimens were cured in water tank for 28 days long period at 20±2 oC. Slump, unit weight, air void measurement and temperature from surface were examined on fresh concrete mixes. Moreover, compressive strength tests at 1st, 3rd, 7th and 28th days and tensile strength tests at 28th day were performed on hardened concrete specimens. According to the results, lightweight structural concrete was produced that its unit weight, compressive strength and tensile strength were obtained as 1346 kg/m3, 26.4 MPa and 2.5 MPa, respectively. When the expanded clay used with river sand and limestone as aggregate, it is observed that the unit weight, compressive strength and tensile strength were found 1813 kg/m3, 36,5 MPa and 2,6 MPa, respectively.