Çeşitli mumların asfalt modifikasyonunda kullanabilirliğinin araştırılması
Investigation usi̇ng of vari̇ous waxes in asphalt modification
  1. Tez No: 371491
  2. Yazar: BAURZHAN KULTAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİZ AHMEDZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında, FT-Parafin (FT)/Sasobit®, Polietilen Mum (PE) ve Microwax (MW) gibi çeşitli ticari mumlar katkı malzemesi olarak seçilmiş ve bu malzemelerin bitüm ve bitümlü sıcak karışımlar (BSK) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, bağlayıcı olarak kullanılan B 160/220 penetrasyonlu bitüme farklı oranlarda (%3, %4, %5 ve %6) ticari mumlar eklenerek modifiye işlemi gerçekleştirilmiş ve mum katkıların bitümün fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri çeşitli deneyler ile incelenmiştir. Bu bağlamda, penetrasyon, yumuşama noktası, özgül ağırlık ve depolama stabilitesi gibi geleneksel deneylerin yanı sıra Superpave şartnamesine uygun olarak kısa süreli yaşlandırma (RTFOT), dinamik kayma reometresi (DSR) ve dönel viskozimetre (RV) deneyleri saf ve mum katkılı bağlayıcılar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Derebeton AŞ'den temin edilen, kalker türü agrega üzerinde elek analizi yapılarak Superpave yöntemine uygun bir gradasyon elde edilmiş ve agrega malzemesinin kaba, ince ve filler olarak özgül ağırlıkları ayrı ayrı bulunmuştur. Saf ve mum katkılı bağlayıcıların Marshall karışım dizaynına göre optimum bağlayıcı içerikleri tespit edilmiştir. Optimum bitüm içeriklerinde yapılan karışım numuneleri üzerinde Marshall Stabilite ve nem hasarına karşı direnç deneyleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, B 160/220+%5FT katkılı bağlayıcının, karışımın stabilitesini, PG sınıfı, yumuşama noktasını arttırdığı, penetrasyonu ve karıştırma ile sıkıştırma sıcaklıklarını ise azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, several types of wax such as FT-Paraffin (FT)/Sasobit®, Polythene Wax (PE) and Microwax (MW) were used as additives in bitumen and hot mix asphalt. The effects of these materials on hot mix asphalt were investigated. To that end, different wax modified bitumens were prepared with several proportions of 3, 4, 5 and 6 %. Original bitumen having B 160/220 penetration and wax modified bitumens have been tested with different test methods in order to study physical properties of the bitumens. In this regard, conventional tests such as penetration, softening point, specific gravity, and storage stability as well as Superpave (Superior Performing Asphalt Pavements) tests such as Rolling Thin Film Oven Test (RTFOT), Dynamic Shear Rheometer (DSR), and Rotational Viscometer (RV) on base and modified bitumens were performed. In order to conduct multiple tests on hot mix asphalt, limestone aggregates obtained from Derebeton AŞ were used in this study. Many tests like sieve analyses and gradation (according to Superpave gradation), and specific gravity have been carried out. Optimum bitumen content of base and wax modified bitumens prepared with Marshall mix design were determined. Marshall Stability and the resistance to moisture damage experiments were made on the prepared samples of the mixes at optimum bitumen content. As a result, the modified bitumen type of B 160/220+%5FT has increased in mixes stability, PG grade, softening point, and has reduced penetration, and temperatures of mixing and compaction.