Sinyalize kavşaklarda yayaların karşıdan karşıya geçme davranışlarının incelenmesi ve yayaların güvenli aralık algılarının belirlenmesi
Investigation of pedestrian crossing behavior at signalized intersections and determination of safe gap acceptance of pedestrians
- Tez No: 371493
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde İzmir'de bulunan altı ışıklı kavşakta yaya davranışları ve kural dışı geçiş yapan yayaların açıklık kabulleri incelenmiştir. Her kavşakta yaya yoğunluğunun yüksek olduğu yaya geçidi seçilmiştir. Gözlemler video çekim yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yayalar cinsiyet, grup büyüklüğü, yük taşıma durumu ve yaşlarına göre sınıflandırılmıştır. Her yayanın geçiş hızı ve kaldırımda ve orta ayırıcıda yaşadığı gecikme kaydedilmiştir. Dört kavşakta anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler yayaların kural dışı geçiş davranışını etkileyen faktörlerin incelendiği ikili logit modele girdi olarak kullanılmıştır. Bir diğer ikili logit model video çekimlerden çıkarılan tüm veri için kurulmuştur. Kural dışı geçiş davranışında yaş ve cinsiyetin etkisi araştırılmıştır. Yaya geçidinden itibaren 25 m dahilinde geçiş yapan yayaların güvenlik sınırı değerleri ve geçiş süreleri belirtilmiştir. Yaya kendisine en yakında bulunan şeride adımını attığı anda o şeritte yaklaşan aracın konumu belirlenmiştir. Yayaların uzaklık cinsinden aralık algısı gelen aracın konumuna göre beş gruba ayrılmıştır. Yaya geçiş hızını, yaya geçidinden itibaren ilk 25 m dâhilinde geçiş yapan yayaların güvenlik sınırını ve geçiş süresini etkileyen faktörler varyans analizi (ANOVA) ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pedestrian behavior and gap acceptance of the non-complying pedestrians at six signalized intersections in Izmir were studied. The crosswalk where the pedestrian density is high at each intersection was selected. Observational surveys were conducted by video recording technique. Pedestrians were categorized according to their gender, group size, encumbrance and age. Crossing speed of each pedestrian and the delay experienced at roadside and at median were recorded. Questionnaire surveys were conducted at four intersections. Data obtained from the surveys were then used as input to the binary logit model in which the factors affecting the non-complying behavior of the pedestrians were analyzed. Another binary logit model was set for the entire data extracted from the video recordings. The effect of age and gender was investigated on the non-complying behavior. Safety margins and crossing times of the pedestrians were reported for the pedestrians who crossed within 25 m off the crosswalk. The instant the pedestrian stepped to the closest lane the position of the approaching vehicle was determined. Pedestrians' distance gap perception was categorized into five groups depending on the position of the oncoming vehicle. Factors affecting the pedestrian crossing speed, safety margins and crossing times of the pedestrians who crossed within 25 m off the crosswalk were revealed by analyses of variance (ANOVA).