Hyper-heuristics for the unit commitment problem
Ünite programlama problemi için üst sezgisel yöntemler
  1. Tez No: 371518
  2. Yazar: ALİ ARGUN BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ŞİMA UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Önceden belirlenmiş bir süreç içerisinde hangi generatörlerin devreye alınacağı ve ne kadar süre çalışacaklarının belirlenmesi problemine ünite programlama problemi denir. Çalışmakta olan üniteler, herbir saat için önceden belirlenmiş olan enerji talebi ve rezerve ihtiyaçlarını, probleme ait hiçbir limit koşulu ihlal etmeden minimum çalışma maliyeti ile sağlamalıdırlar.Generatörlerin çalışma tarifesinde yapılacak bir iyileştirme elektrik üretim maliyetlerinde ve enerji kullanımında önemli oranda bir tasarrufa neden olacaktır.Bu tez çalışması kapsamında ünite programlama probleminin çözülebilmesi için üst sezgisel algoritmalar gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of selecting the generators to be in service and determining for how long they will operate over a predefined time horizon is called the Unit Commitment Problem (UCP). The online units must fulfill the forecasted power demand and reserve requirements for each time slot at minimum operating cost without violating any of the problem specific constraints.An improvement in the unit commitment schedule of the generators result in great economic savings in power generation cost and energy usage. In this thesis, hyper-heuristic algorithms are implemented to solve the UCP.