Yayınla/abone ol modeli ile konu tabanlı etmen göçü
Topic based agent migration scheme via publish/subscribe paradigm
  1. Tez No: 371562
  2. Yazar: MUSTAFA AKİF KARZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çoklu etmen sistemleri merkezi olmayan yazılım uygulamaları için dağıtık bir hesaplama sunar. Hareketli etmenler dağıtık sistemleri gerçeklemede önemli rol oynar. Varolan hareketli etmen gerçeklemeleri, hareketli etmene hedef adresini önceden vermek suretiyle sıkı bağlı bir göç mekanizması gerektirir. Bu gereksinim hem kısıtlayıcıdır hem de sistem esnekliğini kaybettirir. Bu çalışmada hedef adres bilgisi etmene sağlanmaksızın göçü başaran yeni bir etmen göçü modeli öneriyoruz. Temel olarak konu tabanlı yayınla/abone ol paradigmasını gerçekleyen bir iletişim sistemi üzerinden etmen özel bir mesaj şeklinde bir platformdan diğerine göç eder. Bu yaklaşım, iletişim modeli sayesinde gevşek bağlı, platformlar arası etmen hareketliliğine izin verir ve esnek, ölçeklenebilir çalışma ortamı sunar. Ayrıca bu çalışma, merkezi olmayan, eşler arası sistemler için bilgi sistemi ekosistemi adında yeni bir hizmet odaklı mimari düzeni tarif eder.
Özet (Çeviri)
Multi agent systems provide distributed computation for decentralized software applications. Mobile agents play an important role in realizing distributed systems. Current mobile agent implementations force a tightly coupled mechanism for migration by providing a mobile agent its destination address in advance. This requirement is both restricting and inflexible. In this work, we propose a novel agent migration scheme that eliminates destination address information from the essential components of migration. Basically, an agent migrates between platforms as a specific type of a message over a communication system that implements topic based publish/subscribe paradigm. This approach allows for loosely coupled inter-platform mobility due to the communication model, resulting in a flexible and scalable execution environment. The work also describes a new service oriented architecture for decentralized, peer-to-peer systems an information expert ecosystem, as an application of the proposed scheme.