Türkiyede kompozit malzeme üretimi ve kompozit malzeme sektörünün genel değerlendirilmesi
Composite materials production in Turkey and the composite materials sektor assessment of general
- Tez No: 371620
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN İNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kompozit malzemelerin geliştirilmesi aşamasında; kompozit endüstrisinin ilk kullanıcıları, bu yeni malzemenin kullanım alanını yaygınlaştırmak için yoğun çaba göstermişlerdir. Bugün ise mühendisler ve tasarımcılar, kullanım ve uygulama aşamasında, kompozit malzemelerin artan başarısı nedeniyle bu malzemelere karşı güven duymaktadırlar. Türkiye kompozit sektörü dünyadaki ekonomik gelişmeler paralelinde hızlı bir gelişim göstermiştir Bu proje çalışması ile Türkiye'de kompozit malzeme imalatının hangi aşamada olduğu, hangi sektörlerin kompozit malzemelere ilgi duyduğu ve imalat aşamasında yoğun olarak hangi üretim metodları kullanıldığına dair bilgiler ve istatistîki veriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the development of composit material, the first users of composit industry have made hard effort to extend area of usage of these new material. Nowadays, engineerings and developers rely on these materials because of their growing success for stages of usage and application. In Turkey, the composit sector have rapidly progressed in parallel with economical development in the world. In this project, the information about the stage of composit material manufacuring, which sectors have related with these materials and which manufacturing methods to be used for these materials is given and statistical data about composit material is disccussed.