Furan sülfonilhidrazonların ve Cu(II) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, karbonik anhidraz I izoenzimi (hCAI) üzerine inhibisyon etkisinin incelenmesi
Synthesis, characterization, investigation of enzyme inhibition on carbonic anhydrase I isoenzyme (hCAI) of furansulfonyl hydrazones and their Cu(II) complexes
  1. Tez No: 371621
  2. Yazar: GÖKHAN PARLAKGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA BALABAN GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, metansülfonik asit hidrazit (msh) ile 2-asetilfuranmetansülfonilhidrozon (mshaf), 2-furaldehitmetansülfonilhidrazon (mshfal), 5-nitro-2-furaldehitmetansülfonil hidrazon (mshnfal) bileşikleri sentezlendi. Furan sülfonilhidrazonların yapısı, element analizi, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR yöntemleri ile belirlendi. 5-Nitro-2-furaldehitmetansülfonilhidrazon (mshnfal)'un yapısı X-ışını kırınım yöntemi ile desteklendi. Furan sülfonilhidrazonların Cu(II) kompleksleri sentezlendi, yapıları spektroskopik metotlar (FT-IR, LC-MS ve UV-vis), iletkenlik ve manyetik duyarlık ölçümleri ile karakterize edildi. Heteroaromatik sülfonilhidrazonların ve Cu(II) komplekslerinin karbonik anhidraz I izoenzimi (hCAI) üzerindeki inhibisyon etkileri spektrofotometrik yöntemle incelendi ve aktivite parametreleri (Km, Ki ve IC50) Lineweaver Burk grafiği ile hesaplandı. Biyolojik aktivite sonuçları, Cu(II) komplekslerinin hCAI izoenzimine karşı daha fazla inhibisyon etkisinin bulunduğunu, özellikle elektron çekici NO2 grubu içeren mshnfalCu kompleksinin standart inhibitör olarak kullanılan“asetozalamid”e yakın aktifliğe sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca dönüşümlü voltametri (CV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) yöntemleri ile bileşiklerin hCAI izoenzimi üzerine inhibisyon etkisi incelendi. Spektrofotometrik ve elektrokimyasal yöntemle elde edilen enzim inhibiyon sonuçları aynı aktivite eğilimine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this work, 2-acetylfuranmethanesulfonylhydrazone (mshaf), 2-furaldehydemethane sulfonylhydrazone (mshfal), 5-nitro-2- furaldehydemethanesulfonyl hydrazone (mshnfal) were synthesized by methanesulfonic acide hydrazide (msh). The structures of the furan sulfonylhydrazones were determined by using elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR methods. The structure of 5-nitro-2- furaldehydemethanesulfonylhydrazone (mshnfal) was also supported with X-ray difraction method. Cu(II) complexes of furan sulfonylhydrazones were synthesized, their structures were characterized with spectroscopic methods (FT-IR, LC-MS and UV-vis), conductivity and magnetic susceptibility measurements. The inhibition effects of the heteroaromatic sulfonylhydrazones and their Cu(II) complexes on carbonic anhydrase I isoenzyme (hCAI) were investigated by using UV-vis spectrophotometer method and the activity parameters (Km, Ki and IC50) were calculated by Lineweaver-Burk graph. Biological activity results show that, Cu(II) complexes have higher inhibition effects on hCAI enzyme, especially mshnfalCu complex containing electron witdrawing group NO2 have close activity with“asetozalamide”used as standard inhibitor. Also, the inhibition effects of the compounds on hCAI isoenzyme were investigated by cyclic voltammetry (CV) and differantial pulse voltammetry (DPV) methods. The enzyme inhibition results obtained by spectrophometric and electrochemical methods have the same activity trend's.