Kentsel dönüşümün ekonomik, mekânsal, sosyal etkileri ve kamunun rolü:Ankara Gültepe (Çinçin) örneği
Spatial, social, economic implications of urban transformation and the role of public sector:A case of Ankara Gültepe (Çi̇nçi̇n)
  1. Tez No: 371636
  2. Yazar: AYŞE TUĞBA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, Ankara'nın ilk gecekondulaşmasının yaşandığı Altındağ İlçesi'ndeki kentsel dönüşüm projelerinden biri olan ve Belediye-TOKİ ortaklığında gerçekleştirilen“Gültepe (Çinçin) Kentsel Dönüşüm Projesi”özelinde kentsel dönüşüm ve soylulaştırma kavramların irdelenmesi ile dönüşümün fiziksel, sosyal ve ekonomik etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, kentsel dönüşümün soylulaştırma kavramından bağımsız olmadığı uygulamayla mekanda sadece fiziksel değişimler değil, beraberinde ekonomik, kültürel ve sosyal değişimlerin de olduğu üzerinde durulmuştur. Çalışmada araştırma konusuna ilişkin yazılı kaynaklar taranmıştır. Teorik çerçevede kentsel dönüşüm, soylulaştırma, yer değiştirme, katılım ve TOKİ gibi kavramlar hakkında literatür çalışması yapılmış ve bu kavramlar üzerindeki tartışmalar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda genel olarak kentsel dönüşüm, dünyada ve Türkiye'de kentsel dönüşüm süreçleri, soylulaştırma, değişen soylulaştırma süreci, Türkiye'de kentsel dönüşümün önemli kamu aktörü olan TOKİ'nin bu süreçteki rolü ele alınmıştır. Özelde ise Altındağ'da yaşanan kentsel dönüşüm süreçlerinden bahsedilmiştir. Bu sürecin önemli örneklerinden olan yoksulluk ve suçla birlikte anılan Gültepe (Çinçin) Mahallesi'nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi'ne yönelik olarak yapılan alan çalışması, tez kapsamında ele alınan teorik tartışmaların irdelendiği bölümü oluşturulmuştur. Tez araştırmasında kullanılan yöntem; literatür, internet araştırmaları, proje alanında yaşayan hak sahipleri, proje alanından ayrılan mahalle sakinleri ve proje alanına yeni gelenler olmak üzere 3 grupla ayrı ayrı yapılan derinlemesine mülakatlar ve geçmiş deneyimlere temellendirilmiş yorumlamalardan oluşmaktadır. Tezde projeyle birlikte mahalle'nin değişen sosyo-ekonomik durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, urban regeneration and gentrification concepts and the physical, social and economic implications of regeneration have been analyzed in the case of“Gültepe (Çinçin) Urban Transformation Project”which is one of the urban regeneration projects in Altındağ, the first squatter housing area of Ankara. Within the context of the study, it has been emphasized that the urban regeneration can't be considered regardless of gentrification and that the urban regeneration has not only physical but also economic, cultural and social effects. Written sources have been searched for the purpose of the study. The literature regarding the concepts such as urban regeneration, gentrification, participation has been reviewed, TOKİ has been critically analyzed and the discussions regarding the issue have been evaluated. Within this framework, the urban transformation concept; urban regeneration processes in Turkey and throughout the world; changing gentrification process and the role of TOKİ which is an important state actor in Turkey's urban regeneration have been addressed. The urban regeneration processes in Altındağ have additionally and specifically mentioned. Field survey where the theoretical discussions have been analyzed has been carried out in Gültepe (Çinçin) District which is notorious for poverty and crime. The method used in the thesis consists of literature review; internet search; interviews made with the 3 groups: residents living in the field of the project, neighborhood residents who left the project field, and the newcomers to the project field; and comments on the past experiences. The changing economic situation of the neighborhood has been considered.