Çelik plaka ve beton arayüzeyindeki yapışma davranışının modellenmesi
Modeling of the adhesion's behavior of interface's steel plate and concrete
- Tez No: 371666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, farklı kalınlıktaki çelik plakalar farklı beton sınıflarında hazırlanan beton yüzeylerine epoksi esaslı yapıştırıcı ile yapıştırılarak, çelik plaka ve beton arayüzeyinde oluşan kayma gerilmeleri, hem deneysel hem de sonlu elemanlar yöntemiyle araştırılmıştır. Basınç dayanımları 18 ve 30 MPa olan 200x200x300 mm ölçülerindeki beton bloklara 2, 4 ve 6 mm çelik plakalar; yapıştırıcı kalınlıkları 2, 3 ve 4 mm olacak şekilde epoksi esaslı yapıştırıcı ile yapıştırılmış ve toplamda 18 adet deney numunesi üretilmiştir. Bu betonlara tek yönlü itme kuvvet uygulanmış ve kayma gerilmeleri tespit edilmiştir. Ayrıca ayrılma anındaki yük değeri, beton yüzeyinde oluşan hasar durumu, çelik plakalardaki birim deformasyon miktarları, çelik plaka ve yapıştırıcı tabakası kalınlığının etkileri ve bu etkilerin beton sınıfı üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmış; elde edilen deneysel bulgular, sonlu elemanlar yöntemini kullanan ANSYS (Workbench) ve Simulation programlarında modellenerek deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçta gerilmelerin yükün uygulandığı üst kısımlarda yoğunlaştığı, alt kısımlara gidildikçe doğrusal olarak azaldığı; C18 betonu için en büyük göçme yüklerinin 2 mm çelik plaka - 2 mm yapıştırıcı tabakası kalınlığında, C30 betonu için ise 6 mm çelik plaka - 4 mm yapıştırıcı tabakası kalınlığında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the different thickness steel plates are bonded with epoxy adhesive to the concrete surfaces which prepared in different classes, the shear stresses between steel plates and concrete surface are investigated by the method of experimental and the finite elements. 2,4 and 6 mm steel plates are bonded with epoxy adhesive which have 2,3,4 mm thicknesses to concrete blocks which have 30MP and 18 MP compressive strength and 200*200*300 mm size and 18 test sample are produced. One-way thrust is applied to these samples and the shear stresses are determined. In addition load value at the time of separation, damages conditions on the concrete surface the amount of strains on the steel plates, effect of thichnesses of steel plate and glue and whether these effects are effective on concrete classes or not searched. The experimental results are compared with results of ANSYS (Workbench) which uses finite element method and Simulations software. As a result, the stresses concentrate at top part of specimens where load is applied and decreases linearly to downward. In addition the largest force causing failure is observed in the specimen with 2 mm steel plate -2 mm thickness glue surface for C18 concrete and in the specimen with 6 mm steel plate - 4 mm thickness glue surface for C30 concrete.