Sürtünme kaynağı ile birleştirilmiş sae 8620 çeliğine kriyojenik ve sementasyon işleminin etkileri
Effects of cryogenics and case hardening on friction welded sae 8620 steel parts
  1. Tez No: 371672
  2. Yazar: BİLAL KÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS TAMER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, SAE 8620 kalite çelik malzemenin sürtünme kaynağı ile birleştirme tavrına karbürizasyon ve kriyojenik işlemin etkileri incelenmiştir. Öncelikle bu malzemenin sürtünme kaynağı ile başarılı birleştirme parametrelerin belirlenmesi için pilot çalışmalar yapılmıştır. Karşılaştırma için sürtünme kaynaklı ve kaynaksız numuneler hazırlanmış ve daha sonra numunelerin hepsi karbürizasyon, kriyojenik ve tavlama işlemlerine tabi tutulmuşlardır. Kaynaklı numunelerin kalıntı gerilme ölçümleri ile uyumlu olacak şekilde çekme testleri yapılmıştır. Buna rağmen sertlik, çekme mukavemeti ve kalıntı gerilme dağılımları arasında doğrudan bir ilişki bulunulamamıştır. İlk başta, testler için uygun geometrideki numunelerin işlenerek hazırlanması safhasında şiddetli kesme kuvvetlerine bağlı olarak yüzeyde büyük miktarda basma yönlü kalıntı gerilmesi oluşmaktadır. Daha sonra yapılan sistematik ısıl işlemler neticesinde bu eksi yönlü gerilmelerin çoğunlukla artı yöne geçiş yaptığı tespit edilmiştir. Bunun tersi olarak, kaynaklı parçaların hem kalıntı gerilme dağılımları hem de mekanik mukavemetleri tamamen farklı şekilde tavır sergilemektedirler.
Özet (Çeviri)
In this work, effects of carburizing and cryogenic treatments on the behavior of friction welded SAE 8620 quality steel parts were examined. Some preliminary work was accomplished to determine the best parameters to successfully adjoin the steel parts by friction welding technique. For comparison, as well as friction welded, plain samples were also prepared. All samples were categorized in several groups, where each batch received a specific treatment such as; successive combinations of carburization, cryogenics and annealing treatments, respectively. Some preliminary mechanical testing using tensile testing in accordance with residual stress measurements for welded samples were accomplished simultaneously. However, a direct correlation in between hardness, tensile strength and residual stress distribution could not be found. It is evident that due to severe cutting forces induced during machining of the samples, severe compressive residual stresses were introduced on the surface. After systematic heat treatments, these negative stresses were mostly found to increase in the positive sense. On the contrary, welded parts displayed completely different manner of mechanical strength as well as residual stress distributions.