Metropollerde yeni konut eğilimleri, yüksek konut blokları: Ankara'dan örnekler
New residential trends in metropolises, highrise residential blocks: Examples from Ankara
  1. Tez No: 371671
  2. Yazar: DERYA BAŞYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Mimarlık, Economics, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
70' li yıllardan itibaren kapitalizmin geçirdiği yapısal dönüşümle birlikte, 'esnek birikim' adı verilen yeni bir sürece girilmiştir. Tüketimin toplumsal hayata nüfuz ettiği bu dönemde, küreselleşmenin ve teknolojideki gelişmelerin de etkisiyle çoğu ulus-devletler önemini kaybetmeye başlamış, metropoller eskiye oranla daha ön planda olmuşlardır. Küresel sermayeden pay alabilmek uğruna metropoller arası amansız bir yarış başlamış, kentlerde sözde 'çekici' bir atmosfer oluşturma adına mimari etkin bir araç olarak kullanılmıştır.“Metropol”un referans alındığı bu çalışmada, öncelikle metropol yaşamı ve dinamikleri ele alınmıştır. Dünya nüfusunun büyük bir kısmının kentlerde yaşamaya başladığı süreçte, metropoller de yoğun göçler, hızlı nüfus artışı gibi durumlar sonucunda kaotik, muğlak yerleşim yerleri haline gelmiştir. Kentin bu karmaşık, heterojen yapısından rahatsızlık duyan ve kendini bu ortamdan izole etmek isteyen varsıl kesimin farklı konut arayışları, kentlerde 'korunaklı konut yerleşmelerinin" oluşumunu tetiklemiştir. Genellikle müstakil tarzda görülen konutlar, banliyö yerleşimlerinin ilk örnekleridir. Bu tarz konutlar, özellikle 2000'ler sonrasında, yüksek konut yerleşimleri olarak kentin farklı noktalarına inşa edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, Ankara metropolünde görülen yüksek katlı konut projeleri 12 örnek üzerinden somutlaştırıldı. Ankara ve yükselen topografyasının örnek oluşturduğu çalışmada, mekânsal arka planının yanı sıra ekonomik, sosyal boyutuyla birlikte değerlendirilme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Beginning from the 70's, with the structural transformation which the capitalism passed through, a new period called“ flexible accumulation”has begun. In this period consumption penetrated into the social life, the most nation states have begun to lost importance and metropolises came into prominence compared to the past, as a result of globalisation and the developments in the technology. In order to have a portion from the global capital, a bitterly race began among the metropolises and architecture was used an effective tool in order to develop a so called“attractive”environment in the cities. In this study, whose reference is“metropolis”, firstly the metropolis lifes and their dynamics are assessed. In a period in which most of the world's population live in the cities, metropolis become chaotic, vague placements as a result of intense migrations, increase in population. As a result of the complicated and heterogeneous structure of the cities, the citizens who want to isolate themselves from this chaotic environment triggered gated communities. In general detached house settlements were the initial examples of suburban development. Especially after the 2000's high rise settlements were erected in different parts of the city. In this study, twelve high rise residential projects in Ankara metropolis are taken as a case study. Thus Ankara and its high rise topography is exemplified through these cases and evaluated with its economical, social as well as spatial background.