MIG kaynağı ile birleştirilen A 5000 serisi malzemenin mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and microstructure properties of A 5000 series joined by MIG welding
- Tez No: 371677
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, MIG kaynak ile birleştirilmiş A5000 serisi malzemenin mekanik ve iç yapı özellikleri araştırılmıştır. Kaynak parametreleri kaynak işlemlerini ve kaynaklı birleştirmenin kalitesini belirleyen en önemli faktördür. Kaynak parametresi birleştirilecek metal veya alaşım ile birleştirme geometrisine bağlı olarak belirlenir. Ana ve ilave metal, malzeme kalınlıkları, dikiş uzunluğu, kaynak hızı optimize edilmiş ve kaynaklı birleştirmeler aynı kaynakçı tarafından aynı şartlar altında gerçekleştirilmiştir. Böylece aynı kaynak parametreleri elde edilerek daha kabul edilebilir karşılaştırma gerçekleştirilecektir. Standartlara göre kaynak yöntemleri belirlenip kaynak işlemi tamamlandıktan sonra deney numunelerine 12 saat ve 24 saat olmak üzere -146oC'de kriyojenik işlem uygulanmıştır. Kriyojenik işlem uygulandıktan sonra deney levhaları oda sıcaklığında bir yıl süre ile bekletilmiştir. Standartlar doğrultusunda kaynaklı levhalardan su jeti ile deney numuneleri çıkarılmıştır. Standartlar doğrultusunda çekme testi, eğilme testi, sertlik testi, içyapı incelemesi kriyojenik işlem uygulanmış numuneler ve kriyojenik işlem uygulanmamış numuneler için gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar tartışılarak malzemenin zamana bağlı kriyojenik şartlardaki davranışı yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, combined with a MIG welding a 5000 series mechanical properties and microstructure were investigated. Welding parameters and welding processes are the most important factors determining the quality of welded joints. Bonding metal or alloy of the welding parameters to be merged is determined depending on the geometry. Main and additional metal, material thickness, stitch length, welding speed optimized and welded joints were carried out under the same conditions by the same welder. Thus, obtaining the same source parameters will be carried out to compare more acceptable. A source identified by standard methods after completion of the welding process to the test sample- 146oC including 12 hours and 24 hours was applied in the cryogenic process. After applying cryogenic operation assay plates were incubated at room temperature for one year. Standards in line with welded plate test specimens were removed from the water jet. In accordance with standard tensile test, bending test, hardness test, the cryogenic process views treated sample microstructure and the cryogenic-treated samples were performed. All the results were discussed and materials behavior dependent on cryogenic conditions tried to understand.