Effect of particle size on heat of hydration of pozzolan incorporated cements
Tane boyutunun puzolan içeren çimentoların hidratasyon ısısına etkisi
  1. Tez No: 371691
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ARDOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY, DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çimento ile su arasındaki kimyasal reaksiyonlar olan hidratasyon tepkimeleri ekzotermiktir. Çimentonun hidratasyon ısısı ve ısının oluşum hızının tespiti, çimento hidratasyon mekanizmasını anlamak için son derece önemlidir. Bu çalışmada, klinker ve alçı taşı, değişik oranlarla doğal puzolan (tras) katıldıktan sonra belli bir inceliğe kadar öğütülmüş ve farklı çimentolar elde edilmiştir. Bu çimentolar sonik eleyici ile parçacık büyüklük gruplarına ayrılmış ve 2 günlük zaman diliminde her çimento grubunun hidratasyon ısıları ve hidratasyon ısısı yayılım hızları araştırılmıştır. Ek olarak, kimyasal analizleri ve parçacık büyüklük analizleri, çimento ortalama parçacık büyüklüğü, puzolan miktarı ile hidratasyon ısısı ve hidratasyon ısısı yayılım hızı aşamaları arasında bir ilişkinin olup olmadığının anlaşılmasına çalışılması amacı ile yapılmıştır. Az miktarda doğal puzolan ilavesinin 2 günlük çimentonun hidratasyon ısısını, çekirdeklenme etkisi nedeniyle, arttırdığı bulunmuştur. Ancak, yüksek miktarda puzolan kullanıldığı durumda ise, hidratasyon ısısı, seyrelme etkisi yüzünden azalmıştır. Ayrıca, değişik çimento gruplarının ısı yayılım hızlarındaki değişimlerin diğer olası nedenlerinin Ca2+ konsantrasyonundaki değişim ve saçılım etkisi olduğu tahmin edilmektedir. İnce büyüklük gruplarının, hidratasyon sırasında iri büyüklük gruplarından daha etkin olduğu gösterilmiştir. Büyüklük gruplarının parçacık büyüklük dağılımları ve kimyasal analizleri kullanılarak, elenmemiş çimento örneğinin davranışı da tahmin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydration reactions, the chemical reactions between cement and water are exothermic. The determination of the heat of hydration and rate of heat evolution of cement are extremely important to understand the hydration mechanism. In this study, clinker and gypsum rock were ground after adding natural pozzolan (trass) with various proportions until a specific fineness value and different cements were obtained. These cements were divided into particle size groups with a sonic sifter and the heat of hydration and rate of heat evolution of each cement group were investigated over a 2-day period. In addition, chemical analyses and particle size distribution analyses were performed with the goal of trying to understand whether there was a connection between cement average particle size, pozzolan content and heat of hydration and the rate of heat evolution periods, or not. It is found that, the addition of a small amount natural pozzolan enhances 2-day heat of hydration of cement due to its nucleation effect. However, in the case where higher amounts of pozzolan are used, the hydration heat decreases because of the dilution effect. Moreover, other possible reasons for the changes in rates of heat evolution of different cement groups are predicted to be the alteration in Ca2+ concentration and dispersion effect. It is shown that fine size groups are more reactive than the coarse size groups during hydration. Using the particle size distributions and chemical analyses of size groups, the behavior of the unsieved cement sample can also be estimated.