Comparative study on the orifice induced velocity field
Orifis kaynaklı hız alanının karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 371692
  2. Yazar: SONAT ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Orifisler, bir çok hidrolik mühendisliği uygulamalarında kullanılan önemli elemanlardır. Bu nedenle, orifis gerisindeki akımın incelenmesi çok önemli bir konudur. Bu inceleme için kullanılan metodlardan birisi de potensiyel akım metodudur. Bu çalışmada, Shammaa ve Bryant tarafından önerilen iki farklı potensiyel akım metodu çalışılmış ve bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı olan FLUENT programından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. FLUENT çözümünde hem yapışkan olmayan (sürtünmesiz) hem de akışkan hacmi yöntemi kullanılmıştır. Orifis kaynaklı hız alanı için bulunan sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Orifices are important devices used in many hydraulic engineering applications. Therefore, investigation of flow characteristics upstream of orifices is a quite important phenomenon. One of the solution approaches is the potential flow solution. In this study, two different potential flow solutions presented by Shammaa et. al. and Bryant et. al are investigated and compared with the solution obtained by using computational fluid dynamics software, FLUENT. Both inviscid and volume of fluid (VOF) methods are used for the FLUENT solution. Solutions for the orifice induced velocity field upstream of the orifice are presented.