Social network analysis of construction companies operating in international markets: The case of Turkish contractors
Yurt dışı pazarlarında çalışan inşaat şirketlerinin sosyal ağ analizi: Türk müteahhitlerinin durumu
  1. Tez No: 371690
  2. Yazar: BARTUĞ KEMAL AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yapım sektörünün doğası sebebiyle bu sektörde yönetim çok karmaşık bir haldedir. Bu nedenle, yöneticiler şirket yönetiminin etkinliğini artırmak hedefiyle yeni teknikler araştırma baskısında kalır. Sosyal bilimlerle ilgili konuları çalışma amacıyla geliştirilmiş olmasına rağmen, çeşitli alanlara uygulanabilirliği sosyal ağ analizinden son yıllarda inşaat endüstrisinde de faydalanılmasına sebep olmuştur. Bu şekilde, idari birimler sosyal ağ analizinin yardımıyla yaratacakları yeni bakış açıları sayesinde yönetimsel gelişimler yapabilir. Bununla birlikte, bu tip çalışmalar Türk yapım sektöründe görece olarak fark edilmemiştir. Bu sebeple, bu durumun üstesinden gelebilmek amacıyla Türk müteahhitlerinin uluslararası projelerde göstermiş olduğu işbirliği davranışlarıyla ilgilenen bir alan çalışması ile katkı yapılması hedeflenmiştir. Veriler T.C. Ekonomi Bakanlığından elde edilmiş ve Türk müteahhitlerinin ortaklıklarını analiz etmek amacıyla kullanılmıştır. Buna ek olarak, şirketlerin çeşitli tipte projelerin ağlarına olan yaklaşımları da incelenmiştir. Elde edilen uluslararası projeler bütçelerine ve ilgili marketlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu yolla, Türk müteahhitlerin bu ağlardaki genel ve bireysel performansları araştırılmış ve çeşitli yorumlar çıkarılmıştır. Son olarak, geçerliliğinin kontrol edilmesi amacıyla, sonuçlar uzmanlar tarafından sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The nature of the construction sector makes the management in this field very complex. Therefore, the executives are pressurized to explore new techniques with the purpose of increasing the efficiency of management of the companies. Although it is originally developed to study the topics related to the social sciences, the applicability of the Social Network Analysis (SNA) to various fields gave rise to its utilization in the construction industry in the recent years. In this manner, the administrative bodies could make managerial improvements by creating a new point of view with the help of SNA. However, these kind of studies are relatively unrecognized in the Turkish construction sector. Therefore, it is aimed to overcome this situation by making a contribution with a case study which deals with the collaborative behaviors of Turkish contractors in the international projects. The data were obtained from Turkish Ministry of Economy and they were used to analyze the partnerships of the Turkish contractors. Moreover, the attitudes of the companies in various types of project networks were also examined. Obtained international projects were classified based on their budgets and the related markets of these projects. In this way, the general and individual performances of Turkish contractors in these networks were investigated and various comments were drawn. Finally, these outcomes were interrogated by experts to check their validity.