Comparison of measured and predicted consolidation settlements in soft ground
Yumuşak zeminlerde ölçülen ve öngörülen konsolidasyon oturmalarının karşılaştırılması
- Tez No: 371695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yumuşak kil ve silt zeminlerin konsolidasyon oturmalarının hatasız öngörülebilmesi, geoteknik mühendisleri için her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, yumuşak zeminlerdeki konsolidasyon oturmalarının gerçeğe yakın öngörülebilmesi için birkaç farklı sayısal hesaplama aracının kullanımının incelenmesidir. Bu çalışmanın kaynak taraması kısmında; bir yumuşak zemine teşkil edilmiş ve yazılı olarak iyi desteklenmiş dolgular, sonraki analizler için seçilmiştir. Seçilen vaka geçmişi için, detaylı zemin profili (ör: boşluk oranı, aşırı konsolidasyon basıncı ve sıkışma indisinin derinliğe bağlı profili) belli derinlikler ve zamanlarda ölçülmüş oturma ve boşluk suyu basıncı değerleri edinilmiştir. Yumuşak zemindeki oturma, Terzaghi'nin konsolidasyon teorisine dayanan analitik metot (Settle3D yazılımı kullanılarak) ve sonlu elemanlar metodu (PLAXIS yazılımı kullanılarak) analiz edilmiştir. Hesaplamaların sonuçları, ölçülmüş arazi değerleri ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accurate prediction of consolidation settlement of soft clay and silt deposits has always been a topic of interest for geotechnical engineers. The objective of this study is to investigate the use of a few different computational tools for the realistic prediction of consolidation settlement in soft ground. During the literature review phase of this study, one well-documented case history of embankment constructed on soft ground with prefabricated vertical drains has been selected for further analyses. For the selected case history, detailed subsoil profiles, measured settlements and pore water pressures at certain depths with time were collected. Settlement of soft ground was calculated by using different mehtods such as finite element method (using PLAXIS software) and analytical method based on Terzaghi consolidation theory (using SETTLE3D software). The results were compared with the measured values of settlements with time in the field.