Imaging infrared seeker design
Kızılötesi arayıcı başlık tasarımı
  1. Tez No: 371696
  2. Yazar: AHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada hava hedefleri için kızılötesi arayıcı başlık tasarımı amaçlanmıştır. İlk olarak hedefin kızılötesi ışınım gücü tartışılmıştır ve daha sonra MTF değerleri, optik yol farkları, distorsiyon ve hedefi algılama mesafesi dikkate alınarak ZEMAX programı ile optik sistem tasarımı yapılmıştır. Daha sonra, hedefi algılama hesapları ve optik tasarımın sonuçları sunulmuştur. Hedefe kilitlenme mesafesi hesaplamalarından önce hedefin spektral bant aralığı analiz edilmiş ve hedef seçilmiştir. Daha sonra, detektör gürültüsü, arka plan gürültüsü ve hedef ışıması dikkate alınarak hedefe kilitlenme mesafesi hesaplanmış, arayıcı başlığın optik parametreleri belirlenmiştir. Arayıcı başlığın odak uzunluğu ve F# (F numarası), hedef ve arka plan ışımasını 5 km mesafen alıyormuş gibi hesaplanmıştır. Lens malzemeleri silikon, germanyum ve kadmiyum selenit, dom malzemesi olarak da safir seçilmiştir. Son olarak, optik performans parametreleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak test plakaları analizi optik sisteme uygulanmıştır. Üretim parametreleri sunulmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the design of an imaging infrared seeker for aerial targets. Firstly the radiant power of the target was discussed and optical design of seeker lenses were done with ZEMAX Optical Design Software considering the MTF (Modulation Transfer Function) values, optical path differences, distortions and detection range calculations. After that, detection range calculations and simulation results of the optical system were presented. Before lock on range calculations, spectral band of the system was analyzed and chosen for aerial targets. After that, lock on range was calculated considering detector noise, background noise and target radiation. Afterward the optical parameters of the seeker were determined. Focal length and F# (F-number) of the seeker was calculated as it was receiving the aerial target and background radiation at 5 km distance. Design was done using ZEMAX optical design program. Moreover, the lens materials were Silicon, Germanium and Cadmium Selenide and Sapphire were dome material. Finally, optical performance parameters have been analyzed. Finally, test plate fitting is applied to the optical system. Manufacturing parameters were presented and discussed.